Rusko označilo vyhostenie troch diplomatov zo Slovenska za nekonštruktívny krok

Rusko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Rusko si vyhradzuje právo na odvetné opatrenia, ktoré budú po vyhostení trojice ruských diplomatov bezpochyby nasledovať. Pre agentúru SITA to uviedlo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave. Vyhostenie svojich diplomatov považuje Rusko za „nekonštruktívny a poľutovaniahodný krok“.

Nevraživé kroky Slovenska

„Ruská strana si vyhradzuje právo na odvetné opatrenia, ktoré budú bezpochyby nasledovať,“ píše sa v stanovisku. Ruské veľvyslanectvo ďalej uvádza, že napriek „nevraživým krokom“ zo strany Slovenska, chce Rusko naďalej ostať verné dlhoročnej tradícii „vzájomne užitočných a navzájom sa rešpektujúcich vzťahov“ medzi krajinami.

Rusi považujú vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) „za nekonštruktívny a poľutovaniahodný krok miestnych orgánov, v rozpore s duchom spolupráce medzi našimi krajinami.“

Odmietajú tiež prepojenie medzi vyhostením ich diplomatov a vydaním víz na Generálnom konzuláte SR v Petrohrade. Podľa nich takéto spájanie vyvoláva prinajmenšom rozpaky a považujú ho za neprofesionálne a nedôstojné.

Víza dostal na falošnú identitu

Bol to práve občan Ruskej federácie, ktorý mal podľa medializovaných informácií falošnú identitu a dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade víza.

Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľať sa mal na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát mala naplánovať ruská tajná služba FSB.

O vyhostení troch ruských diplomatov sa rozhodlo počas minulého týždňa. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového oddelenia MZVEZ Juraj Tomaga. Dôvodom je, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

„Za tento krok Spojené štáty americké ‚tlieskajú‘ Slovensku,“ uviedla to hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová na Twitteri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR