Rusko chystá odvetu, z krajiny vyhostí vyše 150 diplomatov z iných štátov

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: SITA/AP

MOSKVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Rusko zareaguje na vyhostenie ruských diplomatov, ku ktorému siahli v posledných dňoch desiatky krajín, proporčným vyhostením rovnakého počtu diplomatov z každého z týchto štátov.

Vo štvrtok to v Moskve oznámil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Rusko zatvorí americký konzulát

V praxi to znamená, že Rusko vyhostí 60 diplomatov Spojených štátov a desiatky diplomatov z 27 ďalších krajín. Okrem toho Rusko podľa Lavrova zatvorí americký konzulát v Petrohrade, čo bude odveta za zatvorenie ruského konzulátu v americkom Seattli.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharová medzitým vo štvrtok vyhlásila, že k látke novičok, ktorou bol podľa britských vyšetrovateľov vo Veľkej Británii otrávený bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra, mali prístup Veľká Británia, Spojené štáty, Česká republika a Švédsko, čo sa dá podľa nej veľmi ľahko dokázať.

Dokopy vyhostili vyše 150 diplomatov

Skripaľa a jeho dcéru otrávili začiatkom marca v anglickom Salisbury nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby novičok, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Moskva od začiatku tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Veľkej Británie. Predstavitelia Kremľa naznačujú, že môže ísť o akciu britských tajných služieb namierenú proti Rusku.

V súvislosti s otrávením Skripaľa a jeho dcéry desiatky západných či prozápadne orientovaných krajín vyhostili dokopy už vyše 150 ruských diplomatov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovSergej Skripaľ