Rusko dalo medailistom z Londýna nové Audi

Ruské moderné gymnastky na olympiáde
Tím moderných gymnastiek z Ruska v zložení Anastasia Blizňuková, Uliana Donskovová, Ksenia Dudkinová, Alina Makarenková, Anastasia Nazarenková a Karolina Sevasťanovová oslavuje olympijský triumf súťaže spoločných skladieb. Foto: SITA/AP

MOSKVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin zablahoželal svojim krajanom k úspešnej reprezentácii na Hrách XXX. olympiády v Londýne a najlepším rozdával vyznamenania.

„V mene všetkých ruských priaznivcov vám ďakujem za odvedené výkony, za úspechy na olympijských hrách. Srdcia miliónov ľudí ste naplnili hrdosťou,“ povedal Putin na stredajšom slávnostnom prijatí v Kremli.

Rusko v Londýne zaznamenalo ústup z pozície jednej z troch tradičných športových veľmocí. Na štvrté miesto v tabuľke medailovej bilancie krajín ho odsunula domáca Veľká Británia.

Výprava sa domov vrátila s 82 medailami – 24 zlatými, 25 striebornými a 33 bronzovými. Pred štyrmi rokmi v Pekingu získali Rusi o deväť kovov menej (73/23-21-29), vtedy to však stačilo na tretie miesto, teraz je z toho „iba“ štvrté.

„Skončili sme síce až štvrtí, ale máme viac medailí ako z Pekingu. Rozhodne to považujem za úspech. Netreba však ustupovať z tých najvyšších ambícií,“ povedal Putin.

Rad za zásluhy udelil piatim členkám zlatého družstva synchronizovaných plavkýň Marii Gromovovej, Anastasii Davydevovej, Natalii Iščenkovej, Svetlane Romašinovej a Elvire Chasianovovej.

Obrazom: Ruské akvabely si vytancovali zlato

Čínske akvabely
Akvabely Ruska sa stali víťazkami v súťaži tímov v synchronizovanom plávaní na Hrách XXX. olympiády v Londýne. Reprezentantky "zbornej" triumfovali v piatkovom voľnom programe aj celkovo v súčte so štvrtkovým technickým programom dosiahli 197,030 bodu. Na druhom mieste skončili Číňanky (194,010) a tretie miesto obsadili Španielky (193,120). Foto: SITA, AP

Ruské akvabely
Kanadské akvabely
Akvabely z Veľkej Británie

Rovnaké vyznamenanie dostala aj moderná gymnastka – londýnska víťazka vo viacboji jednotlivkýň Jevgenija Kanajevová.

Rad cti si prevzala prvá z pretekov na 400 m prekážok Natalia Anťuchová a hráč zlatého volejbalového tímu mužov Sergej Teťuchin. Ďalších 33 olympijských víťazov odmenil Putin Radom priateľstva.

Všetkých 130 ruských medailistov z Londýna dostane od vlády automobil značky Audi.

Obrazom: Ruské moderné gymnastky na olympiáde

Tím moderných gymnastiek z Ruska v zložení Anastasia Blizňuková, Uliana Donskovová, Ksenia Dudkinová, Alina Makarenková, Anastasia Nazarenková a Karolina Sevasťanovová počas olympijskej súťaže spoločných skladieb. Foto: SITA/AP