Rusko dáva na rubeľ miliardy, ekonomické prognózy sú zlé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruble

MOSKVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Ruská ekonomika sa v budúcom roku pravdepodobne zmenší o 0,7 percenta a v roku 2016 vykáže rast na úrovni 0,3 percenta. Informovala o tom v utorok Svetová banka (SB).

Ruská ekonomika je pod tlakom západných sankcií

Jej základný scenár tiež počíta s tým, že priemerná cena ropy bude v roku 2015 na úrovni 78 USD a v roku 2016 dosiahne 80 USD za barel. Rok 2015 má byť zároveň tretím v rade, kedy bude ruská ekonomika čeliť poklesu investícií, uviedla vo vyhlásení Birgit Hansl, hlavná ekonómka SB pre Rusko.

Podľa aktuálnej prognózy ruského ministerstva hospodárstva sa hrubý domáci produkt krajiny tento rok zväčší o 0,5 percenta. Ruská centrálna banka počíta v roku 2015 so stagnáciou a v roku 2016 očakáva návrat k miernemu rastu na úrovni o 0,1 percenta. Ruská ekonomika je pod tlakom západných sankcií a nižších cien ropy. Výrazný negatívny vplyv má aj nedostatok zahraničných investícií a prepad kurzu ruského rubľa.

Moskva na obranu rubľa vynaložila ďalších 1,9 mld. USD

Ruská centrálna banka na intervencie na devízovom trhu s cieľom podporiť oslabujúci rubeľ vynaložila v piatok 5. decembra 1,9 mld. USD. Banka o tom informovala v utorok. Od začiatku tohto roka ruská centrálna banka na obranu národnej meny vynaložila už viac ako 70 mld. USD.

Rubeľ a ruské akciové indexy však v utorok opäť oslabili. Reagovali na zníženie globálnych cien ropy, ktoré klesli na nové päťročné minimá. Do 8:00 GMT rubeľ oproti doláru oslabil o 0,9 percenta na úroveň 54,25 RUB/USD a voči euru o 1,1 percenta na 67 RUB/EUR. Zväčšujú sa preto očakávania, že ruská centrálna banka vo štvrtok zvýši úrokové sadzby.

„Centrálna banka Ruska jednoducho nerobí dosť na to, aby trh presvedčila, že jej opatrenia sú vážne,“ povedal Tim Ash, analytik Standard Bank. „Bude musieť výrazne zvýšiť úroky alebo nechať rubeľ opäť oslabiť,“ dodal. Ruské akciové indexy v utorok tiež výrazne klesli v reakcii na padajúce ceny ropy. Index RTS, ktorý je denominovaný v dolároch, oslabil o 1,9 percenta na 854 bodov a index MICEX denominovaný v rubľoch klesol o 0,7 percenta na 1 471 bodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ruská centrálna banka