Rusko dočasne zastavuje letecké útoky v Sýrii

Američania vyšlú do Európy stíhačky typu F-22 Raptor so špičkovou technológiou, aby sa zúčastnili cvičenia spolu s armádami spojeneckých štátov. Foto: SITA/AP

Bejrút 25. mája (WebNoviny.sk) – Rusko dočasne zastavuje letecké útoky v Sýrii, aby dalo povstaleckým skupinám šancu prerušiť styky s miestnou odnožou al-Káidy, Frontom an-Nusrá. Oznámila to dnes ruská agentúra TASS.

K zastaveniu útokov dochádza v čase opakovaných sťažností sýrskych povstalcov, ktorí pristúpili na krehké prímerie, že ruské lietadlá útočia na ich postavenia v okolí mesta Aleppo ležiacom na severe krajiny.

Povstalci dali v nedeľu iniciátorom prímeria, Spojeným štátom a Rusku, ultimátum, podľa ktorého musí sýrsky režim do 48 hodín ukončiť útoky a blokády v oblasti Damasku.

USA verejne vyzvali povstalcov, aby rešpektovali prímerie s tým, že o ich sťažnostiach rokujú s Moskvou. Rusko trvá na tom, že v Sýrii útočí na ciele tzv. Islamského štátu a Frontu an-Nusrá, na ktoré sa prímerie nevzťahuje. V praxi sa však zdá, že ruské útoky často smerujú aj na umiernenejšie povstalecké skupiny.

Vládne sily podporované ruským letectvom tento rok odrezali povstalcov v Aleppe od ich hlavnej zásobovacej trasy smerujúcej na sever k tureckým hraniciam.

USA konštatovali, že spojenectvá medzi umiernenými povstaleckými skupinami a Frontom an-Nusrá komplikujú uplatňovanie prímeria.

V utorok ruská armáda vyzvala na 72-hodinové prímerie v Sýrii medzi vládnymi a povstaleckými silami v okolí Damasku, kde vládne sily dosiahli istý postup.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom