Rusko financovalo dezinformačnú kampaň v Afrike, testovalo tak novú taktiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Business, technology, internet and networking concept.
Až 96 percent Slovákov si myslí, že sa na internete správa väčšinou bezpečne. Foto: ilustračné, Getty Images

Facebook v stredu odstránil desiatky profilov a stránok, ktoré sa vo viacerých afrických krajinách podieľali na dezinformačnej kampani financovanej Ruskom.

Ako píše americký denník The New York Times (NYT), pôsobenie všetkých týchto profilov a stránok spadalo pod nechválne známu Internetovú výskumnú agentúru podnikateľa Sergeja Prigožina, ktorá sa v minulosti podieľala na manipulácii verejnej mienky aj v desiatkach európskych a ázijských krajín a tiež v USA.

Prigožin, ktorý stojí aj za milíciami Wagner, bojujúcimi vo viacerých afrických štátoch, si podľa NYT práve na afrických krajinách skúšal nové metódy propagandistického boja.

Chválili len Rusko

Na rozdiel od predchádzajúceho pôsobenia Internetovej výskumnej agentúry napríklad v Európe či v USA, počas najnovšie odhalených kampaní v Mozambiku, Kamerune, Sudáne a Líbyi sa Prigožinova agentúra nepokúšala ovplyvňovať verejnú mienku pomocou botov a falošných profilov, ale skôr sa koncentrovala na kupovanie už existujúcich facebookových profilov a stránok a na ich nenápadné ovládnutie.

Podobné aktivity zaznamenali už napríklad aj na Ukrajine, kde v marci zatkli ruského agenta, ktorý sa podľa oficiálneho vyjadrenia ukrajinskej polície snažil „hľadať na Facebooku ľudí, ktorí by mu predali svoje profily alebo by mu ich dočasne prenajali“.

V afrických krajinách sa podľa NYT toto isté dialo nielen s profilmi jednotlivých ľudí, ale aj s facebookovými stránkami viacerých mediálnych spoločností. Internetová výskumná agentúra takto ovládla napríklad stránku Sudan Daily, ktorá následne niekoľko mesiacov publikovala takmer výlučne správy kritizujúce Spojené štáty a Francúzsko a vychvaľovala Rusko.

Nové mediálne organizácie

Prigožinova agentúra okrem toho vo viacerých afrických krajinách zakladala aj celkom nové mediálne organizácie, ktoré boli následne veľmi aktívne na Facebooku aj na Instagrame.

Zverejňovali bežné spravodajstvo, ktoré sa často na prvý pohľad tvárilo objektívne, no veľmi často slúžilo propagandistickým účelom. Mnohé články boli len preloženými správami ruskej agentúry Sputnik.

Spoločnosť Facebook v stredu podľa NYT odstránila celkovo 66 profilov, 83 stránok a 11 skupín zo samotného Facebooku, a ďalších 12 z Instagramu, pričom všetky z nich pôsobili v rámci kampane ruskej Internetovej výskumnej agentúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Sergej Prigožin