Rusko je zodpovedné za otravu bývalého agenta Litvinenka, tvrdí Európsky súd pre ľudské práva

Litvinenko
Bývalý ruský agent Alexander Litvinenko v nemocnici v Londýne, 20. november 2006. Foto: Archvne, SITA/AP

Za neprirodzenú smrť bývalého agenta Alexandra Litvinenka z 23. novembra 2006 v Londýne je zodpovedné Rusko. Ako informoval spravodajský portál BBC, v utorok to uviedol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Bol tvrdým kritikom Kremľa

Litvinenko bol agentom KGB a po páde Sovietskeho zväzu i nástupníckej FSB. Postupne sa z neho stal tvrdý kritik Kremľa a prezidenta Vladimira Putina. Neskôr ušiel do Londýna, kde v roku 2006 zomrel na otravu rádioaktívnym polóniom.

Britské vyšetrovanie uskutočnené v roku 2016 prinieslo záver, že vraždu „pravdepodobne schválil“ Putin. Rusko však vždy popieralo akúkoľvek účasť na jeho vražde.

Na súd sa obrátila vdova

Podľa britského vyšetrovania to bol niekdajší agent KGB Andrej Lugovoj spolu s ďalším Rusom Dmitrijom Kovtunom, kto Litvinenkovi počas ich spoločného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 1. novembra 2006 v Pine Bare v londýnskom hoteli Millennium, dal do nápoja izotop polónia 210.

Na ESĽP v Štrasburgu sa obrátila vdova po Litvinenkovi Marina. Podľa súdu pri otrave Litvinenka „konali Lugovoj a Kovtun ako agenti ruského štátu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LitvinenkoVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva