Rusko má návrh rezolúcie o Sýrii, sankcie v nej nespomína

Osn syria
Foto: SITA/AP

NEW YORK 11. júla (WEBNOVINY) – Rusko predložilo v utorok Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) novú rezolúciu o Sýrii, ktorá predlžuje pozorovateľskú misiu OSN v krajine, nespomína však žiadne sankcie.

Ako novinárom povedal ruský diplomat pri OSN Igor Pankin, návrh dostali všetci členovia BR OSN ešte pred stredajším vystúpením zvláštneho vyslanca OSN pre Sýriu Kofiho Annana, ktorý bude informovať o jeho návšteve Sýrie.

Ruská rezolúcia má podľa Pankina „poskytnúť podporu snahám Kofiho Annana a jeho mierovému plánu„. Návrh hovorí o predĺžení pozorovateľskej misie OSN (UNSMIS), ktorej mandát sa končí 20. júla, o tri mesiace.

Situácia nie je bojom opozície a režimu, ale revolúcia

Osn
Foto: SITA/AP

Hovorí tiež o posilnení politickej funkcie misie. Návrh rezolúcie vyzýva obe strany sýrskeho konfliktu na okamžité zastavenie násilia a implementáciu Annanovho mierového plánu. O sankčných opatreniach sa v návrhu nepíše, hoci väčšina západných mocností na sankciách trvá.

Rusko musí pochopiť, že konflikt v Sýrii nie je len bojom medzi opozíciou a režimom, ale je to revolúcia, povedal v stredu v Moskve líder hlavnej exilovej opozičnej skupiny. „Udalosti v Sýrii nie sú nezhodou medzi opozíciou a vládou, ale revolúciou,“ povedal šéf Sýrskej národnej rady Abd al-Bassit Sajdá ruskému ministrovi zahraničia

Sergejovi Lavrovovi.

Sajdá prirovnal udalosti v krajine k pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Najväčšia organizácia zastupujúca sýrsku opozíciu v exile so sídlom v tureckom Istanbule vydala 12. júna vyhlásenie, v ktorom vyzýva na celosvetové protesty proti Rusku považovanému za významného spojenca sýrskeho vládneho režimu.

Aj napriek pozorovateľom OSN násilie trvá

Asi 300 neozbrojených pozorovateľov OSN monitoruje situáciu v Sýrii od apríla tohto roku. Násilie napriek ich prítomnosti pokračuje a misia UNSMIS musela pre zlú bezpečnostnú situáciu prerušiť v júni svoju činnosť. Ani jedna zo strán nedodržiava Annanov mierový plán vrátane prímeria.

Strety medzi povstalcami a armádou si vyžiadali už asi 17 tisíc obetí. Rusko je najväčším obrancom Sýrie na diplomatickom poli a ako stály člen BR OSN blokovalo všetky pokusy Západu a arabských krajín prinútiť prezidenta Baššára al-Asada, aby odstúpil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov