Rusko napína svaly, zastavme ho, znie z GLOBSEC-u

GLOBSEC: Rusko napína svaly, zhodli sa diskutéri
Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Súčasné vedenie Ruska napína svaly a chce zistiť, čo všetko si môže voči svojmu okoliu dovoliť. Zhodli sa na tom v sobotu v diskusii v rámci medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2015 minister zahraničia Litvy Linas Linkevičius, bývalý švédsky premiér Carl Bildt a štátny tajomník ruského ministerstva financií v rokoch 1993 až 1995 Sergej Alexašenko. Podľa Bildta je najlepšou odpoveďou na túto situáciu jednotný postoj Západu.

Rusko podľa Bildta v skutočnosti nie je až také silné, ako sa snaží dokázať. Navyše podľa neho zjednotený postoj Európy po zabratí Krymu a vypuknutí násilností na Donbase prezidenta Vladimíra Putina nepríjemne prekvapil, preto je dobré v tomto postoji zotrvať.

Bežní Rusi si vojnu neprajú

Podľa Alexašenka pri zabratí Krymu Rusko počítalo s tým, že NATO nezasiahne, preto sa na to odhodlalo. Bežní Rusi si podľa neho neprajú byť zapletení do vojny na Ukrajine a samotné Rusko na rozsiahlejšiu vojnu nie je pripravené, a to napriek tomu, že jeho rozpočet na obranu postupne rastie.

Litovský minister Linkevičius zároveň poukázal na nebezpečenstvo propagandy, ktorú ruské štátom ovládané médiá servírujú ruským občanom aj Rusom žijúcim v zahraničí. „Na rôznych konferenciách sa diskutuje napríklad o znečistení oceánov, ale nie o znečistení myslí,“ vyhlásil.

Obrazom: Slovensko hostí svetových lídrov, prišli na GLOBSEC a stretnutie krajín V4

Vzdelaní Rusi pre krízu odchádzajú

Diskutéri sa zaoberali aj otázkou, ako Rusko a jeho občanov priblížiť k medzinárodným štruktúram. „Modernizovať krajinu nie je možné v izolácii,“ vyhlásil Bildt s tým, že tento fakt si postupne uvedomí aj väčšina Rusov. Taktiež poukázal na to, že súčasné smerovanie Ruska prispieva k odlevu vzdelaných Rusov do zahraničia.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zároveň Bildt varoval, že problematická situácia na východnej Ukrajine môže nakoniec uškodiť aj samotnému Rusku. „Na Donbase vládnu gangstri,“ povedal s tým, že je ťažké predpovedať, ako sa tamojšia situácia vyvinie.

Podľa McCaina treba Putina zastaviť

Podľa amerického senátora a bývalého kandidáta na prezidenta za Republikánsku stranu Johna McCaina v americkom Senáte pracujú spoločne demokrati aj republikáni na tom, aby zastavili Putina. Ten podľa McCaina využíva dodávky energie ako zbraň.

„Vydiera tým Ukrajinu, ale aj našich partnerov v Severoatlantickej aliancii,“ povedal senátor za štát Arizona. McCain si myslí, že ak Európa nie je v otázke sankcií proti Rusku jednotná, je to dôkaz toho, ako sú niektoré jej členské krajiny od Ruska energeticky závislé.

Jednotky NATO na Slovensko nesmerujú

Senátor za štát Arkansas Tom Cotton uviedol, že je kľúčové, aby boli Európa „slobodná a bezpečná“. Americkí politici si myslia, že Putin vie dobre využívať propagandu a dezinformácie na svoje vlastné záujmy. „Musíme ho zastaviť,“ zhodujú sa senátori.

Podľa McCaina sa NATO momentálne snaží chrániť a podporiť štáty, „ktoré sú v prvej línii na hraniciach s Ruskom“. V pobaltských krajinách USA posilňujú vojenské jednotky. Má ísť približne o päťtisíc vojakov. Pokiaľ však ide o Slovensko, McCain nevie o žiadnych rokovaniach. „Neviem o žiadnych špeciálnych rokovaniach, na ktorých by sa hovorilo o tom, že by sme jednotky poslali aj na Slovensko,“ uviedol.

Snemovňa žiada od Obamu zbrane pre Ukrajinu

Americkí politici v Snemovni reprezentantov schválili rezolúciu, v ktorej vyzývajú amerického prezidenta Baracka Obamu, aby vyzbrojovanie Ukrajincov podporil. Podľa McCaina má ísť o vybavenie, ktorým by sa mohli brániť, napríklad nepriestrelné vesty či prístroje na nočné videnie.

McCain je predsedom Výboru Senátu pre ozbrojené služby. Senátor je veterán vojny vo Vietname. Tam jeho lietadlo zostrelili a jeho zajali. V zajatí, kde ho mučili, strávil päť rokov, z toho dva na samotke. Za svoju službu dostal viaceré vojenské vyznamenania. McCain je kritik súčasnej ruskej politiky prezidenta Vladimira Putina.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carl BildtJohn McCain