Rusko nečakane zastavilo dodávky uhlia na Ukrajinu

Elektráreň zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com

KYJEV 24. novembra (WEBNOVINY) – Rusko v pondelok zastavilo dodávky uhlia na Ukrajinu. Informoval o tom ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. „Podľa informácií od (spoločností) DTEK a Tsentrenergo sa dodávky uhlia z Ruska zastavili,“ povedal minister.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Spoločnosť DTEK, najväčšia ukrajinská súkromná energetická firma, vyhlásila, že zastavenie dodávok bolo neočakávané. „Spoločnosť nedostala žiadne oficiálne upozornenie o meškaní dodávok. Teraz sa pokúšame zistiť dôvody a okolnosti súčasnej situácie,“ uviedla spoločnosť DTEK.

Táto firma od augusta importovala z Ruska celkovo 1,3 milióna ton uhlia. Ukrajina na zabezpečenie svojich potrieb v oblasti elektrickej energie dováža mesačne približne jeden milión ton uhlia. Ukrajina už skôr uzavrela obchod s Juhoafrickou republikou, aby si tak zvýšila zásoby uhlia, dodávateľská firma však dodávky skôr tento mesiac zastavila vzhľadom na politickú nestabilitu v krajine.

Závislosť Ukrajiny na uhlí z Ruska je vážnym problémom pre Ukrajinu, ktorá sa snaží byť energeticky nezávislá od Moskvy. Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sú historicky najhoršie vzhľadom na ruskú anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Počas tohto konfliktu doposiaľ zahynulo približne 4 300 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom