Rusko nechce novú studenú vojnu, Putin by spolupracoval s EÚ

Putin hodnotí rok, na tlačovku prišlo 1390 novinárov
Foto: SITA/AP

Petrohrad 17. júna (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin dnes na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade (SPIEF) vyhlásil, že jeho krajina nepotrebuje novú studenú vojnu, pričom politika Moskvy je „zameraná na spoluprácu a nachádzanie kompromisov„. Informuje o tom agentúra AP.

Prvý muž Ruskej federácie zároveň skritizoval Západ za to, že ignoruje legitímne záujmy Ruska. Uviedol, že nie je dôvod na ďalšie rozširovanie Severoatlantickej aliancie, a poznamenal, že obranné plány NATO iniciované Spojenými štátmi predstavujú ohrozenie Ruska. Raketový program NATO podľa neho totiž pokračuje napriek tomu, že jadrová hrozba zo strany Iránu, ktorá bola označovaná za hlavný dôvod týchto opatrení, už medzitým pominula.

Putin tiež dodal, že západná politika jednostranných akcií podkope celosvetovú stabilitu. V tejto súvislosti vyzval na nájdenie rovnováhy na posilnenie medzinárodnej bezpečnosti.

Šéf Kremľa opäť obvinil Západ, že podporuje násilné odstránenie bývalého ukrajinského promoskovského prezidenta Viktora Janukovyča. Putin zároveň trvá na tom, že pripojenie Krymského polostrova k Rusku pramenilo z „prevratu na Ukrajine„.

Ruský prezident počas vystúpenia na fóre tiež vyzval európskych lídrov, aby zlepšili vzťahy svojich krajín s Ruskom, a to napriek uvaleným sankciám. Európska únia by mala podľa neho „ukázať pružnosť“ a zvážiť záujmy investorov z únie, ktorí chcú obchodovať s Ruskou federáciou.

Spojené štáty a Európska únia potrestali Rusko v roku 2014 hospodárskymi sankciami v súvislosti s jeho anexiou ukrajinského polostrova Krym a podporou proruských separatistov bojujúcich na východe Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin