Rusko nechce rozdeliť Európsku úniu, vyhlásil prezident Putin

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

MOSKVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Rusko sa nesnaží rozdeliť Európsku úniu (EÚ). Vyjadril sa tak pred utorkovou návštevou Rakúska, ktorá bude jeho prvou cestou do západoeurópskej krajiny za takmer rok.

Putin chce zjednotenú a prosperujúcu EÚ

Pre rakúsku verejnoprávnu stanicu ORF Putin uviedol, že chce „zjednotenú a prosperujúcu“ EÚ, pričom blok označil za najdôležitejšieho obchodného a ekonomického partnera Ruska.

„Čím viac problémov v srdci EÚ, tým viac rizík a problémov pre nás. Potrebujeme spolupracovať s EÚ. Nie je naším cieľom rozdeliť niečo alebo niekoho v rámci EÚ,“ povedal ruský prezident.

FPÖ vyzýva na stiahnutie sankcií

Putinova utorková oficiálna návšteva Rakúska bude v poradí už šiesta. Pôjde zároveň o jeho prvú zahraničnú cestu počas jeho aktuálneho prezidentského mandátu.

Vo Viedni sa stretne s prozápadným prezidentom Alexandrom Van der Bellenom, kancelárom Sebastianom Kurzom, ale tiež s predsedom krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a rakúskym vicekancelárom Heinzom-Christianom Strachem.

Práve FPÖ je Putinovmu režimu na rakúskej politickej scéne naklonená najviac a vyzýva na stiahnutie sankcií proti Rusku. Téma sankcií bude s veľkou pravdepodobnosťou súčasťou nadchádzajúcich rokovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenHeinz Christian StracheSebastian KurzVladimir Putin
Firmy a inštitúcie FPÖ Slobodná strana Rakúska