Rusko nemá námietky proti dohode Slovenska s Kyjevom o plyne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn
Ukrajine hrozí plynová kríza. Foto: SITA/AP

BERLÍN 19. mája (WEBNOVINY) – Dohoda Slovenska s Kyjevom o umožnení reverzného toku plynu na Ukrajinu z Európy neporušuje dohody s Ruskom.

Povedal to v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Nesťažujeme sa na to,“ odpovedal Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii so svojím slovenským partnerom Miroslavom Lajčákom na otázku v súvislosti so snahou Slovenska prepravovať plyn na Ukrajinu.

Rusko nemá námietky voči reverznému toku

Ukrajina sa snaží zvýšiť nákupy plynu v Európe a dopravovať ho cez slovenské územie po tom, ako Rusko takmer zdvojnásobilo cenu pre Kyjev. Moskva nedávno naznačila, že reverzný tok plynu by mohol byť porušením slovenských zmlúv s ruským štátom kontrolovaným plynárenským podnikom Gazprom.

Obaja sa počas pondelňajšieho rokovania zhodli na potrebe vyriešenia politickej krízy na Ukrajine prostredníctvom politických nástrojov. Lajčák podotkol, že stabilizácia súčasných pomerov nie je možná bez „aktívnej účasti Ruskej federácie“ na celom procese. Podľa Lavrova majú Bratislava a Moskva rovnaký názor na potrebu zastavenia násilia na Ukrajine a na nutnosť širokého dialógu zahŕňajúceho všetky regióny postsovietskej krajiny.

Šéf ruskej diplomacie v tejto súvislosti označil „logiku ekonomických sankcií“ uvalených na Rusko Európskou úniou za nezhodujúcu sa s „dnešnou realitou“ na európskom kontinente a na Ukrajine. Ich zavedenie „narúša úsilie o pomoc ukrajinskému ľudu počas hlbokej vládnej krízy“, cituje ho portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Slovensko by mohlo posielať plyn na Ukrajinu od septembra

Plynovod, ktorý umožní transport plynu na Ukrajinu cez Slovensko by mal naplno pracovať od septembra. Povedal to predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček. „S pravdepodobnosťou 90 až 95 % by sme mali byť schopní posielať od 8 do 10 (miliárd metrov kubických plynu) ročne od 1. septembra. Záležať bude na tom, či budú splnené technické predpoklady na slovenskej aj ukrajinskej strane,“ uviedol Mareček.

Spoločnosť chce podľa jeho slov vyhodnotiť ponuky na odber plynu do konca júna, aj keď úvodné ponuky sa nebudú vzťahovať na plnú kapacitu. Ukrajina ročne potrebuje plyn v objeme približne 55 mld. metrov kubických plynu. Krajina by z reverzného toku chcela získať 30 mld. metrov kubických plynu využitím plynovodov, ktoré sa v súčasnosti používajú na import ruského plynu na Slovensko.

Sergej Lavrov a Miroslav Lajčák
Foto: SITA/AP

Balíček pomoci sa môže použiť na minulé platby

V spore o cenu plynu medzi Ruskom a Ukrajinou sa dosiahol pokrok. Vyhlásil to v pondelok po rokovaní s ruským ministrom energetiky a vysokopostaveným predstaviteľom spoločnosti Gazprom eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.

„Počas posledných niekoľkých dní sme dosiahli pokrok v mnohých otázkach, ale stále sme neuzavreli dohodu,“ povedal Oettinger a zopakoval, že nasledujúce kolo rozhovorov medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou bude 26. mája.

Eurokomisár pre energetiku konštatoval, že sa ujasnili ceny za obdobie novembra až marca, ale stále sa pracuje na upresnení cien za apríl, máj a jún. Dodal, že balíček pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu a Európskej únie by sa sa mohol použiť na platby za minulé a budúce dodávky plynu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Hovorca štátom kontrolovaného Gazpromu v pondelok povedal, že export ruského plynu európskym zákazníkom cez Ukrajinu zostáva stabilný. Rusko varovalo, že v júni nebude dodávať Ukrajine plyn, ak Kyjev nezaplatí vopred. Gazprom pokrýva 30 % spotreby plynu v Európe, pričom zhruba polovica jeho vývozu na európske trhy prechádza cez Ukrajinu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Günther OettingerSergej Lavrov