Rusko nestratilo ani bod, Bielorusi sú hrdí na svoj výkon

Utorňajšie zápasy na MS v hokeji
Ruský útočník Sergej Kalinin v súboji s bieloruským obrancom Andrejom Kalevom počas utorňajšieho zápasu na MS v hokeji. Foto: SITA/AP

MINSK 21. mája (WEBNOVINY) – Ruskí hokejisti suverénne bez straty bodu postúpili do vyraďovacej fázy svetového šampionátu v Bielorusku. Ich posledné siedme víťazstvo v B-skupine sa však nerodilo ľahko. Pred vypredanou Minsk Arenou (14 679 divákov) zdolali domáci tím 2:1 a v závere museli odolávať tlaku súpera, ktorý túžil po skalpe svojho veľkého suseda.

Bielorusi v prvých dvoch tretinách dokopy len osemkrát strelecky ohrozili bránku Rusov a po góloch Sergeja Plotnikova a Vadima Šipačova prehrávali 0:2. V záverečnej časti však favorizovaného súpera prestrieľali 12:10 a keď kapitán Vladimir Denisov v 46. min znížil na 1:2, o drámu bolo postarané. Rusi si v závere aj vďaka skvelému brankárovi Sergejovi Bobrovskému napokon postrážili najtesnejšie víťazstvo v riadnom hracom čase. Vo štvrťfinále bude ich súperom Francúzsko.

Obrazom: Utorňajšie zápasy na MS v hokeji

„V prvých dvoch tretinách sme Bobrovského poriadne neohrozili, ale v tretej časti ruský brankár predviedol niekoľko kľúčových zásahov. Ukázal, že je to gólman svetovej triedy,“ cituje server MS 2014 rodeného Kanaďana v bieloruskom tíme Geoffa Platta. „Je ťažké motivovať hráčov na zápas, v ktorom im už o nič nejde. Videl som na nich, že ho berú trochu na ľahšiu váhu. Treba sa z toho poučiť a zabrať opäť naplno,“ postrehol tréner Rusov Olegs Znaroks.

Všetko o MS v hokeji nájdete —>>> TU.

Jeho náprotivok, Kanaďan na bieloruskej striedačke Glen Hanlon, bol na svoj tím napriek prehre hrdý. „Podali sme odvážny výkon proti veľkému favoritovi a myslím si, že na svojich hráčov môže byť hrdá celá krajina. Za dve noci sme odohrali dva emotívne vypäté náročné zápasy a zvládli sme ich so cťou,“ povedal Hanlon, ktorý v nedávnej minulosti viedol aj slovenskú hokejovú reprezentáciu. Bielorusi obsadili v B-skupine 3. miesto a ich štvrťfinálovým súperom bude Švédsko.

V ruskom tíme proti Bielorusom na šampionáte prvý raz nastúpil útočník Jevgenij Malkin. Tréner Olegs Znaroks zaradil hviezdneho centra Pittsburghu do formácie s produktívnym Viktorom Tichonovom a Nikolajom Kuľominom. Malkin za celý zápas len raz ohrozil bránku Bielorusov, ale vyhral 13 vhadzovaní a poslal niekoľkokrát spoluhráčov presnými pasmi do takmer gólových situácií. „V prvej tretine som sa ešte trápil, neskôr sa to zlepšilo. Škoda, že som nemohol prispieť gólom, puky vo finálnej fáze má akosi obchádzali. Pozriem si na videu svoj výkon a pokúsim sa zlepšiť,“ povedal Malkin, ktorý v tejto sezóne NHL v 60 zápasoch základnej časti nazbieral 72 bodov a ďalších 14 pridal v play-off.