Rusko obnovuje praktiky ZSSR, vracia sa naspäť do Arktídy

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Ruská vláda znovuobnoví svoju vojenskú základňu v Arktíde. Nadviaže tak na prítomnosť síl niekdajšieho Sovietskeho zväzu, po rozpade ktorého vojaci základňu opustili.

Ruský prezident Vladimir Putin počas pondelňajšej videokonferencie s predstaviteľmi ministerstva obrany oznámil návrat do miest, kde sa nachádzajú veľké zásoby nerastných surovín.

Rusi chcú zároveň kontrolovať premávku na tamojších lodných trasách, ktoré sú pre ustupujúcu ľadovú pokrývku stále využívanejšie.

Veliteľ ruskej Severnej flotily Vladimir Koroľov v tejto súvislosti uviedol, že posádka už vybudovala dočasný tábor na Novosibírskych ostrovoch, kde teplota padá pod mínus 50 stupňov Celzia. Koroľov taktiež podotkol, že okrem vojenskej základne bude taktiež obnovené letisko, ktoré umožní pristávanie ťažkých nákladných lietadiel v Arktíde po celý rok.

Naše sily odišli v roku 1993, no je to veľmi dôležitý bod v severnej Arktíde. Chceme zaručiť bezpečnosť a efektivitu práce na severooceánskej trase, aby Rusko mohlo efektívne kontrolovať túto časť svojho územia,“ povedal Putin, ktorý potvrdil, že na ostrovoch sa už od minulého týždňa nachádza desať lodí vrátane troch jadrových ľadoborcov na čele s najväčšou ruskou vojnovou loďou Peter Veľký. Ruské ponorky navyše ešte pred šiestimi rokmi zapichli na morské dno dve míle pod Severným pólom ruskú vlajku. Takto chceli deklarovať svoj nárok na zásoby uhľovodíkov, ktorých hodnota sa odhaduje na miliardy dolárov.

Líder ruskej opozície navrhuje dvojstranový systém ako v USA

Ruský miliardár a jeden z lídrov opozície voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi Michail Prochorov vyzval na vytvorenie dvojstranové politického systému, aký funguje v USA. Minuloročný neúspešný prezidentský kandidát a jeden z najbohatších Rusov tvrdí, že ak sa tak nestane, hrozia Rusku nepokoje a represie. V článku pre utorňajšie vydanie tamojšieho denníka Vedomosti napísal, že je nutné nahradiť súčasný systém jednej strany. Prochorov v tejto súvislosti uviedol, že jeho Občianska platforma je pripravená stáť na čele tejto zmeny a byť jej „kľúčovým elementom“.

„Jedine takto môžeme udržať situáciu v medziach ústavy a zamedzíme skĺznutiu k politickej represii na jednej strane a nepokojom na druhej,“ napísal Prochorov, ktorého kandidát na starostu mesta Jekaterinburg v septembrových regionálnych voľbách porazil kandidáta vládneho Jednotného Ruska. To už dlhé roky ovláda dianie na ruskej politickej scéne a jeho tvárou je trojnásobný prezident Putin. Ani on však nezabránil klesajúcej podpore hnutia a nezáujmu Rusov o politiku. Potvrdili to aj nedávne voľby do samospráv poznačené nízkou volebnou účasťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michail ProchorovVladimir Putin