Rusko obvinilo Estónca zo špionáže, odsedí si 15 rokov

Sudca sudy kladivko
Foto: ilustračné, Shutterstock

MOSKVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Na 15 rokov väzenia za špionáž odsúdil v stredu ruský oblastný súd agenta estónskej tajnej služby Estona Kohvera, zadržaného za podozrivých okolností na rusko-estónskych hraniciach, informovala agentúra AP. Estónsko uviedlo, že Kohvera uniesli neznámi ozbrojenci a previezli ho cez hranice. Rusko tvrdí, že ho zadržalo na svojom území, keď ilegálne prekročil hranice.

Oblastný súd v západoruskom Pskove v stredu vyhlásil Estónca za vinného zo špionáže, pašovania zbraní a porušenia hraničných predpisov. Ruské tlačové agentúry citovali sudkyňu Juliju Ulanovovú, ktorá povedala, že súd odovzdá ruskej Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) finančnú hotovosť, pištoľ a nahrávacie zariadenie, ktoré mal Kohver pri zadržaní u seba.

Vyšetroval ruskú pašerácku operáciu

Podľa estónskych orgánov Kohver vyšetroval pašerácku operáciu, do ktorej boli zapletení agenti ruskej tajnej služby, dodala AP. Estónske ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke uvádza, že Eston Kohver je pracovníkom estónskej vnútornej bezpečnostnej služby. Bol unesený za použitia sily, s pištoľou na spánku, ráno 5. septembra 2014 z estónskeho územia v tesnej blízkosti hraníc s Ruskom.

Ilegálne prekročenie hraníc z Ruska do Estónska, známky zápasu a prekročenie hraníc nazad do Ruska boli zdokumentované a podpísané estónskymi aj ruskými predstaviteľmi. Ruská strana však neskôr toto svoje oficiálne priznanie únosu odvolala. Ministerstvo uvádza, že Kohver plnil svoje služobné povinnosti – zbieral informácie o cezhraničnom pašovaní a korupcii.

FSB sa k únosu Kohvera priznala

Keď Estónsko incident zverejnilo, ruská kontrarozviedka FSB sa k únosu Kohvera priznala, poprela však, že by k nemu došlo na území Estónska. Americký veľvyslanec v Stálej rade Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v júni tohto roka vyjadril hlboké znepokojenie nad správami, že Kohver nemá primerané právne zastúpenie pred súdom, pretože jeho obhajcu vymenovali ruské orgány.

Upozornil, že verejnosti ani estónskemu konzulovi nebolo umožnené, aby boli prítomní na súdnom procese. A vyzval Rusko na okamžité prepustenie Estona Kohvera a zaručenie jeho bezpečného návratu do Estónska.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom