Rusko obvinilo NATO, že destabilizuje severnú Európu

Irak usa stihacky
Foto: SITA/AP

MOSKVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Rusko je presvedčené, že Severoatlantická aliancia destabilizuje severnú Európu tým, že tam uskutočňuje rozsiahle vojenské cvičenia a v pobaltských krajinách rozmiestňuje bojové lietadlá schopné niesť jadrové zbrane.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

V pondelok to konštatoval námestník ruského ministerstva zahraničia Alexej Meškov, ktorého citovala agentúra Interfax. Zároveň zdôraznil, že Moskva podnikne všetky kroky na ochranu Ruska a všetkých jeho občanov.

Podobnú kritiku, ale voči Rusku, vyslovil v pondelok generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. Ruské letectvo svojimi operáciami v pobaltskom regióne podľa neho narúša euroatlantickú bezpečnosť.

Stoltenberg povedal, že k ruským lietadlám vzlietli stíhačky NATO od začiatku roka už viac ako 400-krát, čo je približne trojnásobok oproti roku 2013. Narušenie vzdušného priestoru členských krajín však zatiaľ aliancia nezaznamenala.

NATO v októbri zvýšila leteckú pohotovosť v Pobaltí pre nárast aktivity ruských leteckých síl nad východnou a severnou Európou v snahe uistiť spojencov o podpore NATO vo svetle ukrajinskej krízy.

Po pričlenení ukrajinského Krymu k Rusku Poľsko požiadalo Severoatlantickú alianciu o jej stálu vojenskú prítomnosť na poľskom území ako odstrašujúceho prostriedku pre Rusko. Aliancia však zatiaľ stále základne v tomto regióne neplánuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy