Rusko obvinilo Spojené štáty, že podporuje presun teroristov do Afganistanu

Afganistan
Foto: ilustračné, SITA/AP.

KÁBUL 8. februára (WebNoviny.sk) – Rusko vo štvrtok obvinilo Spojené štáty, že podporuje presun teroristov zo Sýrie a Iraku do Afganistanu, alebo prinajmenšom sa mu aspoň nečinne prizerá.

Zbrane dopravujú vrtuľníkmi bez riadneho označenia

Obvinenie zaznelo len deň po tom, ako Moskva obvinila „istú technologicky vyspelú krajinu“ z podpory teroristov v Sýrii, čím podľa zahraničných médií tiež myslela Spojené štáty. „Je pozoruhodné, že samotní teroristi, ako aj ich zbrane, sú podľa mnohých svedectiev zo strany očitých svedkov dopravovaní na územie Afganistanu vrtuľníkmi bez riadneho označenia,“ povedal pre ruskú tlačovú agentúru TASS vyslanec Kremľa pre Afganistan a bývalý ruský veľvyslanec v Kábule Zamir Kabulov.

„Keďže oblohu nad Afganistanom má plne pod kontrolou NATO, máme veľmi dobrý dôvod byť presvedčení, že v tom majú prsty. Alebo prinajmenšom proti týmto letom nezasahujú – napriek tomu, že to Washington aj Brusel popiera,“ povedal ruský diplomat.

V stredu ruská armáda obvinila istú „technologicky vyspelú krajinu alebo krajiny“, že v Sýrii spolupracuje s teroristickou organizáciou al-Kájda v boji proti ruským jednotkám. Moskva síce túto krajinu alebo krajiny nemenovala, podľa agentúry AP však poukazovala na Spojené štáty, ktoré Rusko už v minulosti opakovane obviňovalo, že v Sýrii ochraňuje teroristov z al-Kájdy.

Teroristi vrazia sponzorom dýku do chrbta

Spojené štáty to odmietajú. Rusko a sýrsky prezident Baššár al-Asad, na ktorého strane ruské vojská v Sýrii bojujú, podľa pozorovateľov často označujú za teroristov akýchkoľvek al-Asadových odporcov.

„Teroristi z al-Kájdy sa stali oddanými služobníkmi v rukách jednej alebo viacerých technologicky vyspelých krajín, ktorým sa nepáči, že Rusko zohráva v Sýrii kľúčovú úlohu,“ vyhlásil v stredu hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Reagoval tak na sobotňajšie zostrelenie ruského lietadla nad Sýriou zo strany bojovníkov al-Kájdy.

Ruská armáda podľa neho vyšetruje, odkiaľ majú teroristi takéto zbrane. Krajinám, ktoré údajne spolupracujú s al-Kájdou, podľa Konašenkova hrozí, že teroristi „vrazia svojím sponzorom dýku do chrbta“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad
Firmy a inštitúcie Al-KájdaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy