Rusko odsúdilo extrémizmus kotlebovcov, ministerstvo píše o ĽSNS veľmi kriticky

Marian Kotleba
Marian Kotleba. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Moskva sa veľmi kriticky vyjadrila k Ľudovej strana Naše Slovensko, ktorú vedie Marian Kotleba. Na dokument ruského rezortu diplomacie poukázal denník Pravda.

Hodnotia správa sa zaoberá velebením nacizmu, šírením neonacizmu a iných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie a xenofóbie. Najprv oceňuje, že štátne orgány na Slovensku si pravidelne a dôstojne pripomínajú obete druhej svetovej vojny. Vyzdvihuje, že oficiálni predstavitelia kladú vence k hrobom a pamätníkom sovietskych vojakov, ktorí položili život v boji proti fašizmu aj na našom území.

V dokumente sa tiež uvádza, že Kotlebova ĽSNS je jediná registrovaná strana na Slovensku, ktorá otvorene sleduje extrémistické myšlienky s prvkami rasovej nenávisti a zvlášť používa protirómsku rétoriku. Moskva upozorňuje, že kotlebovci stavajú na národnom socializme, za ktorého príklad si berú protifašistický vojnový Slovenský štát.

Rusi sa pozastavujú aj nad tým, že ĽSNS velebí čelných predstaviteľov vtedajšieho režimu vrátane Jozefa Tisa, ktorého po skončení vojny odsúdili na smrť. V správe sa tiež pripomína, že Kotlebu v minulosti polícia zadržala v súvislosti so skandovaním nacionalistických hesiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko