Rusko počas cvičenia NATO v Nórsku rušilo signál GPS, fínsky prezident žiada dôkladne vyšetrenie

vlajka nato
Foto: ilustračné, Getty images

HELSINKI 13. novembra (WebNoviny.sk) – Ruské jednotky v Arktíde počas nedávnych vojenských manévrov NATO v Nórsku rušili signál GPS.

V utorok sa tak vyjadrilo nórske ministerstvo obrany s tým, že ministerstvo zahraničia už v tejto veci oslovilo ruské úrady. V e-maile agentúre Associated Press sa nórsky rezort obrany vyjadril, že je uzrozumený s tým, že „od 16. októbra do 7. novembra zaznamenali rušenie od ruských síl“ z polostrova Kola. Rušenie signálu podľa všetkého však nespôsobilo žiadne nehody.

O rušení signálu sa cez víkend už vyjadril fínsky premiér Juha Sipilä. Ako uviedol, fínske signály GPS úmyselne narušili v Laponsku. „Je možné, že rušiteľom bolo Rusko,“ uviedol Sipilä pre televíziu YLE. Fínsky prezident Sauli Niinistö v tejto súvislosti vyzval na dôkladné vyšetrovanie. Fínska Vzdušná navigačná služba vydala pre rušenie signálu minulý týždeň varovanie pre civilnú leteckú dopravu.

Kremeľ v pondelok poprel tvrdenia Fínov o rušení signálov GPS. „Nevieme nič o možnom zapojení Ruska do týchto porúch GPS. Existuje trend zvaľovania všetkých smrteľných hriechov na Rusko,“ vyjadril sa podľa agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ruské ministerstvo obrany v utorok neodpovedalo na žiadosti o komentár tvrdenia z Nórska, píše agentúra AP.

Masívne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Trident Juncture sa konalo od 25. októbra do 7. novembra. Zúčastnilo sa na ňom 31 štátov vrátane Fínska a Švédska, ktoré nie sú členmi NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovSauli Niinistö
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy