Rusko pomôže utečencom z Ukrajiny, do konfliktu nezasiahne

Ukraijna
Foto: SITA/AP

MOSKVA 23. júna (WEBNOVINY) – Tajomník ruskej Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev v rozhovore pre denník Kommersant uviedol, že „Rusko nebude zasahovať do konfliktu na juhovýchode Ukrajiny, nevyzýva svojich občanov, aby išli do Donbasu bojovať, a nemá v pláne ani zatvárať hranicu s Ukrajinou“.

Podľa Patruševa je Moskva pripravená poskytnúť podporu a pomoc utečencom z Ukrajiny. Poukázal na to, že ukrajinských utečencov neprijíma ani EÚ, ani USA. Zdôraznil však, že nemá zmysel zasahovať do „občianskeho konfliktu“ na Ukrajine. Dodal, že Rusko nevyzýva svojich občanov, aby tam išli bojovať, ale „reálne tomu (aby na Ukrajinu odišli) nemôže zabrániť“.

Situácia v Donbase je starosť Ukrajincov, vyhlásil Patrušev

Vysvetlil, že ruskí občania reagujú na rozprávanie svojich príbuzných-utečencov z Ukrajiny, ktorí podávajú svedectvá o „zverstvách, ku ktorým tam dochádza“. „A potom zapracujú emócie: ľudia tam (na Ukrajinu) odchádzajú a zapájajú sa (do bojov),“ vyhlásil Patrušev.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Spresnil, že v snahe zabrániť odchodu dobrovoľníkov Rusko nemôže uzavrieť svoje hranice s Ukrajinou. Upozornil, že Rusko „už aj tak kŕmi“ obyvateľstvo Donbasu, ktoré má „mimoriadne zložité životné podmienky“. Pripomenul, že normalizácia sociálno-ekonomickej situácie v Donbase je zakotvená aj v mierových protokoloch z Minska a „je to starosť Ukrajincov“, ktorí to však podľa Patruševa nerobia.

Vplyvný ruský politik v rozhovore pre denník Kommersant vyhlásil, že „na území Doneckej a Luhanskej oblasti nie sú žiadne teroristické zoskupenia“. „Všetko sa dá vyriešiť bez občianskej vojny, ak sa budú plniť minské protokoly. Ale nedeje sa tak,“ upozornil. Dodal, že mnohé ukrajinské rodiny sú rozhádané pre názory na konflikt a ich členovia zaujímajú diametrálne odlišné postoje. Tento stav označil za „občiansky konflikt“.

Podľa jeho presvedčenia Moskva urobila pre realizáciu minských protokolov všetko – sabotuje ich však Kyjev, pretože nechce rokovať s predstaviteľmi „povstalcov z Donecka a Luhanska“.

Iniciátorom udalostí na Ukrajine je Washington

Na pretrvávaní krízy má záujem Washington, ktorý je iniciátorom udalostí na Ukrajine, vyhlásil Patrušev. Vysvetlil, že demokraticky zvolený prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč Spojeným štátom nevyhovoval. USA sa rozhodli zosadiť ho násilným spôsobom, aj keď sa blížil koniec jeho funkčného obdobia a bolo jasné, že voliči by Janukovyča znova nezvolili.

„To bola ich politická chyba. Keby boli počkali, mohli doviesť ľudí, akých tam potrebovali, a to zákonným spôsobom. Ale oni (USA) iniciovali štátny prevrat. Keby nebol prevrat, neboli by ani udalosti na Kryme a východe Ukrajiny,“ uviedol Patrušev.

Poukázal na to, že sociálno-ekonomická situácia na Ukrajine má tendenciu zhoršovať sa, preto USA „musia vymyslieť, prečo k tomu dochádza“. „Podľa ich logiky za všetko môže Rusko. Ich vôbec nezaujíma, čo sa bude diať na Ukrajine. Oni jednoducho potrebujú vyvíjať tlak na Rusko, tak to aj robia,“ uviedol Patrušev.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Janukovyč