Rusko poskytlo zoznam neželaných osôb, zákaz majú i Česi

Vladimir Putin
Rusi si podľa vlády v Haagu neželajú zverejnenie zoznamu neželaných osôb. Foto: SITA/AP

HAAG 30. mája (WEBNOVINY) – Holandský premiér Mark Rutte v piatok potvrdil existenciu ruského zoznamu osôb, ktoré majú zakázaný vstup do Ruska. Podľa jeho slov je zoznam s desiatkami menami európskych politikov určený veľvyslanectvám krajín EÚ a Rusi si podľa vlády v Haagu neželajú jeho zverejnenie.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zoznam je reakciou na sankcie

Zoznam je reakciou na hospodárske a cestovné sankcie západných krajín uvalené na Rusko a jeho vybraných, vysokopostavených predstaviteľov za minuloročné pričlenenie polostrova Krym. Na verejnosť však prenikli niektoré z mien.

Je medzi nimi aj belgický expremiér Guy Verhofstadt či nemecký poslanec Karl-Georg Wellmann, ktorému pred týždňom neumožnili opustiť priestory moskovského letiska. Údajne je na ňom aj český exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg spolu so svojím krajanom a bývalým eurokomisárom Štefanom Fülem.

Klub slušných ľudí

Predseda opozičnej strany TOP 09 a neúspešný prezidentský kandidát považuje za česť zaradenie jeho mena na ruský zoznam a označil to za „klub slušných ľudí“. Za dôvod svojej prítomnosti na zozname považuje nazývanie vecí „pravými menami“.

Ako sa vyjadril pre portál českého denníka Mladá Fronta Dnes, „hovoril som od začiatku, že na Ukrajine nie je žiadna kríza, ale vojna a to im šlo na nervy“, keďže „pre moc je vždy najhoršie, keď niekto povie, ako v Andersenovej rozprávke, že cisár je nahý“.

Karel Schwarzenberg
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Platné sankcie rozdeľujú krajiny EÚ

Vzťahy medzi Západom a Ruskom sú pre krízu na Ukrajine najhoršie od pádu železnej opony koncom 80. rokov. Ruská vláda v auguste na jeden rok zakázala dovoz mäsa, rýb, mliečnych produktov, ovocia a zeleniny z krajín Európskej únie, USA, Kanady, Austrálie a Nórska.

Urobila tak v reakcii na ekonomické sankcie voči Rusku, ktoré Západ obviňuje z rozpútania takmer rok trvajúcej krízy na juhovýchode Ukrajiny. Platné sankcie však rozdeľujú krajiny EÚ a niektoré požiadali o vyňatie spod ruského embarga.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guy VerhofstadtKarel SchwarzenbergMark RutteVladimir Putin