Je známe miesto aj čas summitu Putina a Kim Čong-una, budú diskutovať aj o jadrovom programe

Vladimir Putin, Kim Čong-un
Zľava: Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN
  • aktualizované 23. apríla 16:43

MOSKVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Summit ruského prezidenta Vladimira Putina so severokórejským lídrom Kim Čong-unom sa uskutoční vo štvrtok vo Vladivostoku, povedal v utorok pre ruské tlačové agentúry poradca Kremľa Jurij Ušakov.

Riešiť budú aj jadrový program

Dlho očakávané stretnutie sa podľa neho zameria na severokórejský jadrový program. Rusko by rado videlo pokrok v „pozitívnych trendoch“ ako sú záväzok Severnej Kórey netestovať balistické rakety a chcelo by tiež prispieť k „priaznivému prostrediu na dosiahnutie spoľahlivých dohôd týkajúcich sa Kórejského polostrova„, pokračoval.

Politici budú riešiť tiež bilaterálne otázky. Rusko by chcelo získať širší prístup k severokórejským nerastným surovinám vrátane vzácnych kovov.

Severná Kórea sa chce naopak uchádzať o ruské dodávky elektriny a privítala by tiež ruské investície do modernizácie svojich zastaralých priemyselných tovární, železníc a inej infraštruktúry.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Vo Vladivostoku zavádzajú neobyčajne prísne bezpečnostné opatrenia. Vody v okolí Ruského ostrova južne od Vladivostoku, kde by sa summit mohol konať na tamojšej univerzite, budú od stredy rána do piatka rána uzavreté pre všetku námornú dopravu.

Miestne médiá zase informujú o tom, že na vladivostockej hlavnej železničnej stanici budú niekoľko dní uzavreté viaceré nástupištia. Spravodajský portál Vl.ru píše, že miestne úrady pri vstupe na stanicu upravujú cestu, aby nebola strmá, pravdepodobne preto, aby umožnila Kimovej kolóne vyjsť priamo zo stanice.

Kim sa, rovnako ako jeho otec, vyhýba cestovaniu lietadlom a do Vladivostoku, ktorý je vzdialený približne 675 kilometrov od Pchjongjangu, pricestuje pravdepodobne vlakom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unVladimir Putin