Rusko priznalo, že pád lietadla v Egypte spôsobila bomba

Havária ruského lietadla v Egypte
Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Ruské úrady v utorok oznámili, že októbrovú haváriu ruského dopravného lietadla na egyptskom Sinajskom polostrove spôsobil výbuch bomby. Moskva po prvý raz priznala, že išlo o teroristický útok, oznámila agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Rusi zintenzívnia útoky na militantov v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na zistenia vyšetrovateľov prisľúbil vypátranie a potrestanie páchateľov útoku. Súčasne zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v leteckých útokov na ciele militantov v Sýrii a že ich ešte zintenzívni.

„Dá sa jednoznačne povedať, že to bol teroristický čin,“ vyhlásil riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandr Bortnikov na stretnutí, ktorému predsedal ruský prezident Vladimir Putin.

Obrazom: Havária ruského lietadla v Egypte

Podľa Bortnikovových slov na palube lietadla počas letu vybuchla bomba, čo dokazujú stopy výbušnín nájdené v troskách lietadla. Šéf FSB uviedol, že išlo o „podomácky vyrobené výbušné zariadenie“ so silou rovnajúcou sa maximálne 1,5 kilogramu TNT.

„Nájdeme páchateľov sinajského teroristického útoku na ktoromkoľvek mieste na zemi a potrestáme ich,“ vyhlásil Putin, ktorého citovala agentúra Interfax. „Žiadam všetky (ruské) špeciálne služby, aby sa zamerali na pátranie po osobách zodpovedných za teroristický útok na Sinaji,“ dodal.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) ponúkla odmenu za informácie, ktoré by viedli k vypátraniu a dolapeniu osôb zodpovedných za umiestnenie bomby do lietadla. „Za poskytnutie dôkazov, ktoré prispejú k zaisteniu zločincov, bude vyplatená odmena 50 miliónov dolárov,“ uvádza sa vo vyhlásení FSB, ktoré citovala agentúra TASS.

Zatkli dvoch zamestnancov letiska v Šarm aš-Šajchu

V súvislosti s pádom lietadla egyptské úrady zadržali dvoch zamestnancov letiska v letovisku Šarm aš-Šajch. „Vo väzbe je 17 ľudí, dvaja z nich sú podozriví z napomáhania tým, čo nastražili bombu do lietadla na letisku v Šarm aš-Šajchu,“ uviedol jeden z nemenovaných egyptských činiteľov citovaných agentúrou Reuters.

Vysokopostavený predstaviteľ z egyptského ministerstva civilného letectva v utorok povedal, že Egyptom vedený medzinárodný výbor vyšetrujúci príčiny havárie ruského lietadla zatiaľ nenašiel žiaden dôkaz o nastražení bomby.

„Výbor dosiaľ našiel žiaden dôkaz potvrdzujúci hypotézu, že lietadlo vybuchlo v dôsledku teroristického činu,“ uviedol uvedený predstaviteľ pod podmienkou anonymity.

Ruská strana podľa jeho slov odobrala vzorky z miesta havárie, oficiálne však neoboznámila členov výboru s výsledkami svojich analýz. „Čakáme na objasnenie zo strany ruských úradov a na preštudovanie dôkazov, ktoré objavili,“ povedal činiteľ citovaný agentúrou DPA.

Ruské lietadlo Airbus A321

spoločnosti Metrojet s 224 osobami na palube, smerujúce z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, sa zrútilo na Sinajskom polostrove 31. októbra. Všetci pasažieri i členovia posádky zahynuli. Takmer všetky obete tragédie boli občanmi Ruskej federácie.

K zodpovednosti za útok, ktorý bol najhorším civilným leteckým nešťastím v ruskej histórii, sa prihlásila odnož extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) operujúca na Sinaji. Moskva však vo veci viedla vlastné vyšetrovanie a až dnes priznala, že išlo skutočne o teroristický útok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin