RUSKO: Razia v priestoroch opozičného časopisu

Média

MOSKVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Ruská polícia uskutočnila v stredu raziu v priestoroch známeho opozičného časopisu Novoje vremja. Šéfredaktorka Jevgenija Albacová tvrdí, že dôvodom sú články o policajnom zneužívaní právomocí v Rusku. Albacová je presvedčená, že policajný zásah je porušením trestného zákona, keďže časopis sa proti razii deň predtým odvolal, čo ju malo pozastaviť.

Polícia začala Novoje vremja vyšetrovať v súvislosti s dvoma februárovými reportážami o zneužívaní právomocí poriadkovou políciou OMON na základe svedectiev jej bývalých aj súčasných príslušníkov. Albacová je presvedčená, že polícia hľadala v kanceláriách časopisu informácie o týchto nemenovaných zdrojoch z policajných radov. „Nekontrolovali, čo píšeme. Nebol to zásah proti nám, ale proti tým, čo nám poskytli rozhovor. Ich mená však neprezradíme, lebo by to priamo ohrozilo ich životy,“ zdôraznila Albacová s tým, že vyšetrovatelia od časopisu žiadali všetky audio aj videonahrávky, ktoré im však nedali. Šéfredaktorka je presvedčená, že polícia sa v nasledujúcich dňoch vráti s príkazom na konfiškáciu počítačov, čo však časopisu znemožní pokračovať v činnosti.

V článkoch Novoje vremja tvrdili, že jednotka OMON dostávala peniaze za poskytovanie ochrany obchodníkom a súkromným spoločnostiam ako aj za ochranu prostitútok. Údajne tiež chránila obchodníkov s ľuďmi, ktorí zneužívali nelegálnych migrantov na prácu.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom