Rusko sa obáva, že prípad Navaľného by mohol naštrbiť jeho vzťahy so západom

Germany Russia Navalny
Ruského opozičného lídra previezli do Berlínskej nemocnice Foto: SITA/AP

Kremeľ nechce, aby prípad ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného narušil vzťah Ruska a západu. V stredu to novinárom povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý opäť „kategoricky“ odmietol obvinenia, podľa ktorých za údajným otrávením Navaľného stojí Moskva.

„Samozrejme, že to nechceme a neexistuje žiaden dôvod,“ vyjadril sa Peskov. „Tak isto ako aj iní, aj my chceme vedieť, čo viedlo k tomu, že je v súčasnosti v kóme,“ dodal.

V Berlíne sa pustili do ďalších testov

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu vo štvrtok počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti. V sobotu ráno ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v nemeckom Berlíne.

Tamojší odborníci ho podrobili rozsiahlemu vyšetreniu a v pondelok oznámili, že v jeho tele našli „inhibítory cholínesterázy“. Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach. Lekári vysvetlili, že zatiaľ nepoznajú konkrétnu látku, akej bol pacient vystavený, ale začali sériu ďalších komplexných testov.

 Ruskí lekári otravu zamietli

Ruskí lekári v pondelok informáciu o možnej otrave Navaľného zamietli, pričom sa vyjadrili, že keď ho testovali na dané inhibítory, žiadne nenašli.

K riadnemu vyšetreniu prípadu vyzvali aj predstavitelia zahraničných krajín, ako napríklad britský premiér Boris Johnson, nemecká kancelárka Angela Merkelová, minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo či zástupcovia Francúzska a Nórska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjAngela MerkelováBoris JohnsonDmitrij PeskovMike Pompeo