Rusko uvažuje o zľave, Ukrajina za plyn rebelom nezaplatí

Plyn_potrubie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRUSEL/MOSKVA 3. marca (WEBNOVINY) – Moskva by mohla Ukrajine na základe existujúceho kontraktu dodávať plyn so zľavou aj v druhom kvartáli. Uviedol to v utorok ruský minister energetiky Alexander Novak pre televíznu stanicu Rossija 24. Podľa zmluvy, ktorá je platná do konca tohto mesiaca, predáva Moskva Ukrajine plyn so zľavou 100 dolárov na tisíc metrov kubických. Dodávky v druhom kvartáli majú byť predmetom ďalších rozhovorov neskôr tento mesiac. Dohodli sa na tom v pondelok zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej únie.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Počas pondelkových rokovaní v Bruseli pod taktovkou viceprezidenta Európskej komisie (EK) Maroša Šefčoviča Kyjev získal záruku, že nebude platiť za dodávky na územia, ktoré kontrolujú rebeli. „Zimný balík“ ruského plynu pre Ukrajinu bude v platnosti do konca tohto mesiaca.

„Dokázali sme zabezpečiť úplné uplatnenie zimného balíka dodávok plynu na Ukrajinu,“ povedal Šefčovič. Zároveň vyhlásil, že dodávky plynu do EÚ ohrozené nie sú. Podľa jeho slov „dodávky plynu na trhy v EÚ sú naďalej v bezpečí“.

Naftogaz si od ruského Gazpromu objedná a predplatí dostatočné množstvo plynu na pokrytie domácej spotreby na Ukrajine v marci. Zároveň bude naďalej garantovať plynulý tranzit plynu do EÚ. Gazprom bude dodávať do 114 miliónov metrov kubických predplateného a objednaného plynu denne na spoločne dohodnuté miesta doručenia. O dodávkach do oblastí Doneck a Luhansk sa bude ešte hovoriť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom