Rusko vedie dezinformačnú kampaň o koronavíruse. Na Západe chce vyvolať paniku a nedôveru, tvrdí EÚ

Červené námestie, Rusko, Moskva
Červené námestie v Moskve, Rusko Foto: archívne, SITA/AP

Ruské médiá odštartovali veľkú dezinformačnú kampaň proti západným krajinám, ktorá má zhoršiť dopady epidémie koronavírusu, vytvoriť paniku a atmosféru nedôvery. Uvádza sa to v tajnom dokumente Európskej únie, ktorý dostala agentúra Reuters.

Cieľom je škodiť Západu

Prebieha vážna dezinformačná kampaň ruských štátnych a prokremeľských médií týkajúca sa COVIDu-19,“ uvádza Európska služba pre vonkajšiu činnosť v správe zo 16. marca. Cieľom Kremľa je podľa nej zhoršiť zdravotnícku krízu v západných krajinách „v súlade so širšou stratégiou Kremľa rozvracať európske krajiny cez ich zraniteľnosť a rozdiely„.

Ruská kampaň má podľa denníka Financial Times zničiť dôveru Európanov v ich pohotovostné zložky, vyvolať zmätok, paniku a strach ako aj zabrániť ľuďom získavať správne informácie o epidémii. „Cieľom je poškodiť dôveru verejnosti v ich zdravotnícky systém a zabrániť tak efektívnemu potlačeniu epidémie,“ cituje denník z deväťstranovej správy.

Koronavírus podľa Ruska vytvoril Západ

Dezinformačná kampaň sa podľa správy odohráva formou uverejňovania tých najnepravdepodobnejších príbehov a správ. EÚ zaznamenala v ruských médiách od februára asi 80 takýchto nepravdivých správ o koronavíruse. Takéto správy publikujú online v angličtine, španielčine, taliančine, nemčine a francúzštine.

Objavili sa napríklad správy, že koronavírus je ľudským výtvorom, ktorý vyprodukoval Západ. Ďalšie správy spochybňujú kapacity a schopnosti úradov zvládnuť epidémiu takéhoto rozsahu. Objavujú sa apokalyptické príbehy či správy o tom, ako z epidémie bude profitovať západný kapitalizmus. Väčšina správ zdôrazňuje, že Rusko je na koronavírus výborne pripravené.

„Kremeľská stratégia je rozšíriť desiatky rozličných, často protichodných príbehov, ktoré publikujú prostredníctvom oficiálnych kanálov, online a cez sociálne siete,“ konštatuje správa EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia