Rusko vetovalo rezolúciu o ukončení bombardovania v Sýrii

Aleppo
V sýrskom Aleppe stále prebiejajú prudké boje. Foto: Syria Civil Defense White Helmets via AP

NEW YORK 8. októbra (WebNoviny.sk) – Rusko v sobotu vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúci na okamžité zastavenie bojov v Sýrii vrátane ukončenia všetkých náletov na obkľúčené mesto Aleppo. Informovali o tom agentúry DPA a AP. Návrh rezolúcie, predložený Francúzskom a Španielskom, apeloval na všetky strany v Sýrii, aby okamžite prerušili vojenské operácie, poskytli neobmedzený prístup humanitárnej pomoci a ukončili „všetky vzdušné bombardovania a vojenské lety nad mestom Aleppo“.

Za návrh bolo 11 členov

Text rezolúcie tiež vyzýval na „rozšírené monitorovanie“ prímeria pod záštitou OSN a žiadal generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby navrhol možnosti, ako tento proces realizovať. Za návrh rezolúcie sa v sobotňajšom hlasovaní vyslovilo 11 členov BR OSN, dvaja boli proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault pred hlasovaním povedal, že zámerom rezolúcie je ukončiť násilnosti v „mučenom meste“ Aleppo na severozápade Sýrie, ktoré je terčom intenzívneho bombardovania zo strany sýrskych vládnych síl a ich spojenca, Ruska. Ayrault varoval, že pokračujúce nálety zabíjajú civilistov a ničia nemocnice a školy – „a nemajú nič spoločné s bojom proti terorizmu“.

Čurkin obvinil kolegov v rade z protiruského postoja

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, ktorý odmietnutie návrhu rezolúcie už vopred avizoval, svojich kolegov v rade obvinil z „protiruského postoja“. „Je to jedno z najpodivuhodnejších divadiel v dejinách Bezpečnostnej rady OSN. Musíme hlasovať o dvoch rezolúciách a vieme, že jedna ani druhá nebude schválená,“ vyhlásil.

Rusko v piatok popoludní totiž na poslednú chvíľu predložilo vlastný návrh rezolúcie o Sýrii. Prekvapilo tým západných podporovateľov francúzskeho návrhu, ktorí budú pri hlasovaní neskôr v priebehu soboty s najväčšou pravdepodobnosťou vetovať ruský návrh, pretože sa nezmieňuje o zastavení bombardovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marc AyraultVitalij Čurkin
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov