Rusko vyhostilo piatich poľských diplomatov a pokarhalo Varšavu za smerovanie k zničeniu vzťahov

Rusko, zástava
Foto: ilustračné, Getty images

Rusko v piatok vyhostilo piatich poľských diplomatov v reakcii na minulotýždňové vypovedanie troch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Poľsku. Ruské ministerstvo zahraničia informovalo, že si predvolalo poľského veľvyslanca, aby ho informovalo, že piati diplomati musia opustiť krajinu do 15. mája.

Sankcie za zasahovanie do volieb

Rezort pokarhal Varšavu za jej úmyselné smerovanie k „zničeniu“ vzťahov s Ruskom, odsúdil poľské úrady za odstraňovanie pamätníkov sovietskych vojakov a obvinil ich zo snahy podkopať ruské energetické projekty a rozpútania „rozsiahlej protiruskej informačnej kampane“.

Poľské ministerstvo zahraničia minulý týždeň oznámilo, že vyhosťuje troch ruských diplomatov na znak solidarity so Spojenými štátmi.

USA minulý týždeň oznámili vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí a spoločností za zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb a hackerský útok na federálne úrady.

Rusi na sankcie USA odpovedali vyhostením desiatich amerických diplomatov.

Pobaltie solidárne s Českom

Rusko vyhostilo troch poľských diplomatov v rovnaký deň, ako Estónsko, Litva a Lotyšsko nariadili vypovedanie dohromady štyroch ruských diplomatov. Pobaltské krajiny zase konali v solidarite s Českou republikou.

Pre údajné zapojenie ruských agentov do výbuchov v českých muničných skladoch v roku 2014 si ČR a Rusko navzájom vyhostili desiatky diplomatov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom