Rusko vysvetľovalo sankcie proti Turecku, ktoré samo odmieta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Moskva
Foto: ilustračné, Thinkstock

Moskva 2. decembra (WebNoviny.sk) – Ekonomické sankcie voči Turecku zo strany Ruska sú spojené s narastajúcou teroristickou hrozbou a majú preventívny charakter. Uviedol to dnes pred novinármi hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku, prečo Rusko vyhlasuje, že mechanizmus tlaku v podobe sankcií Západu naň neúčinkuje, keď pritom samé zavádza ekonomické reštrikcie voči Turecku.

Peskov dnes vysvetlil, že sankcie uvalené Ruskom na Turecko sa líšia od reštrikcií Západom voči Moskve tým, že sú v mnohom spojené s narastajúcou teroristickou hrozbou a na jej pozadí majú preventívny charakter. Najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom spôsobil incident z minulého utorka, keď turecká stíhačka F-16 v pohraničí medzi Sýriou a Tureckom zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom.

Rusko v reakcii na to pristúpilo k celému radu diplomatických opatrení a ekonomickým sankciám. Výnos o tom podpísal ruský prezident Vladimir Putin počas uplynulého víkendu. V utorok bolo zverejnené nariadenie vlády o realizácii tohto výnosu. Rusko tak napríklad od 1. januára zakáže dovoz celého radu tureckých tovarov, zníži počet pracovných povolení pre tureckých autoprepravcov, pozastaví rokovania o investíciách v obchode a službách. Počínajúc 1. decembrom platí zákaz charterových letov medzi oboma krajinami.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev však dnes podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že sankcie uvalené na Turecko zasiahnu ekonomické záujmy Ruska len minimálne. „Rusko bude pragmatické,“ spresnil Medvedev. Spomínané sankcie uvalené Západom na Rusko sú dôsledkom vývoja krízy na Ukrajine. Agentúra RIA Novosti uviedla, že koncom júla 2014 EÚ a USA zmenili dovtedajšiu sankčnú politiku voči Rusku, keď sankcie postihli len fyzické a právnické subjekty, a prešli k reštriktívnym opatreniam, ktoré sa vzťahujú na celé sektory ruskej ekonomiky.

V reakcii na tieto kroky Západu Rusko obmedzilo dovoz potravinárskej produkcie z krajín, ktoré naň uvalili sankcie. V júni tohto roku, keď boli sankcie Západu predĺžené, Rusko reagovalo zrkadlovo a predĺžilo platnosť zákazu dovozu potravinárskej produkcie do 5. augusta 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij MedvedevDmitrij PeskovVladimir Putin