RUSKO: Za smolenskú tragédiu môže chybný radar

Kaczynski
Foto: SITA, AP

VARŠAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Príčinou aprílovej leteckej tragédie poľského vládneho špeciálu na západe Ruska mohol byť chybný navigačný radar na smolenskom letisku. Ten údajne ukazoval zlé údaje, čo mali potvrdiť následné prelety ruských strojov, ktoré Rusi nariadili po katastrofe. Vyplýva to zo správy ruských vyšetrovateľov, na ktorú sa odvoláva poľský internetový portál Fakt. Podľa jeho informácií na radare nefungovalo zariadenie určujúce výšku pristávajúceho lietadla. Chybná podľa portálu mala byť aj svetelná navigácia na letisku. Poľské úrady sa však odmietajú k týmto záverom vyjadriť, keďže od Rusov stále nedostali spomínanú vyšetrovaciu správu. Moskva tak podľa Varšavy robí úmyselne.

Nespokojnosť s aktuálnou úrovňou spolupráce s Ruskom vyjadril v pondelok premiér Donald Tusk aj minister vnútra Jerzy Miller. Ten potvrdil, že Varšava stále čaká na kľúčové materiály od ruskej strany, ktorá podľa jeho slov už niekoľko týždňov nereaguje na žiadne výzvy.

A Haváriu neprežil nikto z 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho manželky a desiatok významných osobností poľského politického a kultúrneho života. Kým podľa ruských vyšetrovateľov bola príčinou nešťastia chyba pilota, poľská prokuratúra stále nevylučuje žiadnu možnosť vrátane teroristického útoku.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskLech Kaczynski