Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu podpísal vládny dekrét obmedzujúci dovoz poľnohospodárskej produkcie z krajín, ktoré proti Rusku zaviedli ekonomické sankcie. Foto: SITA/AP
7. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Rusko zakázalo na rok dovoz potravín z EÚ, USA aj Austrálie

MOSKVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Moskva zakázala dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb, mlieka a mliečnych produktov z USA, Európskej únie, Austrálie, Kanady a Nórska.

Oznámil to vo štvrtok ruský premiér Dmitrij Medvedev v nadväznosti na rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina. Ten v stredu vládnym dekrétom vyzval na obmedzenie dovozu potravín a poľnohospodárskych produktov z krajín, ktoré zaviedli proti Rusku ekonomické sankcie.

Viac o napätej situácii sa dočítate

—-> TU.

Ruské médiá informovali, že embargo zasiahne produkty, ktoré tvoria spolu 10 % dovozu potravín do Ruska v celkovom objeme zhruba štyri miliárd USD ročne. „Na sankciách nie je nič dobré a nebolo to ľahké rozhodnutie, museli sme ho ale urobiť,“ povedal Medvedev po zasadnutí vládneho kabinetu. Opatrenie nadobúda účinnosť 7. augusta a bude platiť jeden rok, dodal ruský premiér.

Ruský obchod
Foto: SITA/AP

Eurokomisia chystá reakciu na zákaz

Európska komisia (EK) si vyhradzuje právo konať v reakcii na zákaz dovozu potravín a poľnohospodárskych výrobkov z EÚ zo strany Ruska. Vo štvrtok to novinárom povedal hovorca komisie Frédéric Vincent. EK podľa neho rozhodne o ďalších krokoch po dôkladnej analýze ruského zákazu. „EK si vyhradzuje právo prijať adekvátne kroky,“ povedal bez toho, aby možnú reakciu zo strany komisie špecifikoval.

Podľa ruského ministra poľnohospodárstva Nikolaja Fjodorova nebude mať zákaz dovozu rôznych potravín zo Spojených štátov amerických a Európskej únie žiadny vplyv na masívny vývoz obilia z Ruska. Očakáva tiež, že vývoz obilia z krajiny v hospodárskom roku 2014/2015, ktorý začal 1. júla, dosiahne úroveň 25 mil. ton. V predchádzajúcom hospodárskom roku vyviezlo Rusko, ktoré je jedným z najväčších exportérov pšenice cez Čierne more, 25,4 mil. ton obilia.

Embargo zasiahne aj Slovensko

Hoci Slovensko vyváža poľnohospodárske a potravinárske výrobky v drvivej väčšine do krajín Európskej únie, až 96,6 percent z celkového exportu, ruské embargo na dovoz potravín môže výrazne postihnúť aj náš agropotravinársky sektor. Upozornila na to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Okrem slovenských exportérov, ktorí priamo do Ruska vyvážajú napríklad mäsové a mliečne výrobky, cukrovinky či alkoholické nápoje, môžu byť embargom zasiahnutí aj podnikatelia bez obchodných väzieb na túto krajinu. Ako vysvetlil hovorca SPPK Stanislav Nemec, EÚ patrí medzi najväčších obchodných partnerov Ruska a zastavenie jej vývozov bude znamenať nevyhnutné presmerovanie embargovaného tovaru na nové trhy, vrátane slovenského.

„To môže spôsobiť značný rast dovozov, sťažiť realizáciu domácej produkcie a zvýšiť tlak na pokles cien, ktorý môže znamenať existenčné ohrozenie viacerých domácich producentov,“ podotýka Nemec.

Slovensko môžu zahltiť potraviny z embargovaných krajín

Prípadný väčší dovoz z krajín, ktoré budú embargom postihnuté, môže podľa neho ohroziť aj snahu komory zvyšovať podiel predaja slovenských výrobkov na domácom trhu ako aj vládnu koncepciu, ktorá si za cieľ stanovila zvýšiť do roku 2020 sebestačnosť SR v rozhodujúcich agropotravinárskych komoditách minimálne na úroveň 80 %.

Podľa údajov komory patrí medzi najväčších partnerov Slovenska pri vzájomnom obchode s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami z pohľadu obratu za minulý rok Česká republika (1,956 mld. eur), Maďarsko (2,267 mld. eur), Poľsko (obrat 945,2 mil. eur), Nemecko (717,0 mil. eur) a Rakúsko (489,2 mil. eur).

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka situáciu monitoruje. „S okamžitou platnosťou sprísňujeme kontroly na hraniciach, aby dovážané potraviny spĺňali všetky stanovené normy platné na území SR,“ uviedla hovorkyňa rezortu Radka Kulaviaková.

Rusko je zďaleka najväčším odberateľom európskeho ovocia a zeleniny a druhý najväčší importér americkej hydiny. Rusko v minulom roku importovalo potraviny v hodnote 43 mld. USD. V roku 2011 podľa údajov Európskej komisie Rusko od EÚ odkúpilo 28 % exportovaného ovocia a 21,5 % exportovanej zeleniny.

Ruský obchod
Foto: SITA/AP

Fínsko by mohlo žiadať od EÚ kompenzácie za sankcie

Fínsko by mohlo v súvislosti so sankciami EÚ voči Rusku čeliť hospodárskej kríze. V prípade, že domácu ekonomiku tieto sankcie neúmerne zasiahnu, sa bude Fínsko snažiť získať finančnú kompenzáciu zo strany EÚ.

Uviedol to v stredu fínsky premiér Alexander Stubb. Zároveň dodal, že v súčasnej kritickej situácii boli sankcie nevyhnutné. Podľa neho však žiadny zo štátov štát EÚ by nemal pre protiruské sankcie ekonomicky trpieť viac ako ostatné.

Naopak, sankcie by mali mať relatívne malý vplyv na švédsku ekonomiku. Vyhlásil to vo štvrtok švédsky minister financií Anders Borg. Zároveň na otázku či by štát, a to buď samostatne alebo v spolupráci s EÚ, mohol zvážiť kompenzácie pre švédske spoločnosti, odpovedal, že neočakáva, že firmy, ktoré negatívne ovplyvnili ruské sankcie, dostanú kompenzácie od štátu.

Odporúčané články

Kanadská vláda sprísňuje sankcie voči Rusku Rusi stopli dovoz potravín z krajín, ktoré uvalili sankcie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...