Rusko žiada o kontakt so Skripaľovcami, Britániu obviňuje z porušenia Viedenského dohovoru

Británia, polícia
Britská polícia stráži miesto činu - obydlie, kde býval bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ. Foto: archívne, SITA/AP

NEW YORK 4. marca (WebNoviny.sk) – Rusko opätovne obvinilo Veľkú Britániu, že ruským predstaviteľom nechce umožniť kontakt s bývalým ruským agentom Sergejom Skripaľom a jeho dcérou Julijou.

Ako v pondelok v newyorskom sídle Organizácie Spojených národov (OSN) vyhlásil zástupca ruského veľvyslanca pri tejto organizácii Dmitrij Poljanskij, Londýn tým podľa neho porušuje Viedenský dohovor o diplomatických stykoch. Rusko podľa neho potrebuje vedieť, či sú Skripaľovci „vôbec nažive a či nepotrebujú pomoc zo strany Moskvy„.

V opačnom prípade pôjde podľa neho zo strany Londýna o „nútené zadržiavanie alebo dokonca únos dvoch ruských občanov„.

Práve Rusko pritom bolo podľa britských vyšetrovateľov páchateľom pokusu o atentát na Skripaľovcov, ktorých v marci minulého roku otrávili v anglickom Saisbury nerovovoparalytickou látkou novičok ruskej výroby. Za akciou stáli podľa britských vyšetrovateľov agenti ruskej tajnej služby GRU. Napriek tomu, že bola odhalená aj ich identita, Rusko tvrdí, že nešlo o agentov, ale o obyčajných turistov. Prevažná väčšina krajín Západu sa v tomto spore pridala na stranu Londýna a v rámci odvety vyhostila zo svojho územia ruských agentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Skripaľ