Rusko znepokojujú dlhy Ukrajiny, EÚ chce pomôcť s platením

Foto: SITA

WASHINGTON 11. apríla (WEBNOVINY) – Rusko sa znepokojuje pre účty za plyn, ktoré Ukrajina nezaplatila. Moskva je však pripravená spolupracovať s medzinárodnými partnermi na finančnej pomoci pre Kyjev. Vo štvrtok to povedal ruský minister financií Anton Siluanov americkému ministrovi financií Jackovi Lewovi.

„Vyjadrili sme obavy v súvislosti s rastúcim dlhom Ukrajiny za dodávky ruského plynu, špeciálne v kontexte príprav na zimnú sezónu 2014-2015,“ povedal Siluanov. „Rusko je pripravené podieľať sa na podpore Ukrajiny s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a EÚ,“ doplnil. Taktiež zopakoval, že pripojenie Krymu k ruskému územiu bolo legálne.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Európska komisia (EK) v piatok vyzvala Rusko, aby si plnilo svoje záväzky týkajúce sa dodávok plynu a zároveň vyzvala Ukrajinu, aby si plnila záväzky súvisiace s tranzitom plynu.

Očakávame, že Rusko bude rešpektovať svoje záväzky v oblasti dodávok a taktiež, že Ukrajina bude rešpektovať svoje záväzky pri tranzite,“ uviedla hovorkyňa EK Sabine Bergerová. Zároveň dodala, že dodávky plynu z Ruska do EÚ sú stabilné. Ruský prezident vo štvrtok varoval európskych lídrov, že Rusko zníži dodávky zemného plynu na Ukrajinu, ak za ne Ukrajina nezaplatí. To by mohlo obmedziť dodávky plynu smerujúce do ďalších častí Európy.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii

—>TU.

Ukrajinu postihli politické nepokoje a napätie vo vzťahoch so susedným Ruskom, ktoré v marci anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Ukrajina má napríklad problémy s cenami dodávok plynu. Ruská energetická spoločnosť Gazprom minulý týždeň informovala o zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov.

Zvýšenie nasledovalo len dva dni po tom, ako Gazprom oznámil, že od 1. apríla sa cena pre Ukrajinu zvyšuje o 44 percent na 385,5 USD za tisíc kubických metrov pre nezaplatené účty za plyn. Pôvodná cena bola pritom 268,50 dolára, čo je o 80 percent menej ako najnovšia ruská ponuka. Dočasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk postup Ruska označil za „ekonomickú agresiu“.

EÚ chce pomôcť s dlhmi Ukrajiny

Európska únia chce pomôcť Ukrajine splatiť dlh za ruský plyn. Vyhlásil to v piatok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. V otázke stability dodávok plynu z Ruska pre Európu podľa neho nie je dôvod na paniku. Je dôležité zabezpečiť, aby Ukrajina dokázala platiť a jej dlh za ruský plyn ďalej nerástol, povedal komisár pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF.

Na uhradenie otvorených záväzkov by bolo možné použiť prostriedky z programu finančnej pomoci, ktorý Kyjevu prisľúbili Medzinárodný menový fond (MMF), Európska únia a Svetová banka (SB), povedal Oettinger. O situácii chce rokovať v pondelok s ukrajinskými ministrami energetiky a zahraničných vecí.

Európsky komisár pre energetiku upozornil, že časť ruských pohľadávok voči Kyjevu je nepodložená. Únia chce v najbližších týždňoch pripraviť mechanizmus, ktorý umožní Kyjevu uhradiť otvorené platby, „avšak nie podľa účtovníctva pána Putina, ale podľa toho, čo je zmluvne správne“, zdôraznil Oettinger.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arsenij JaceňukGünther Oettinger
Firmy a inštitúcie Gazprom