Ruský premiér provokuje, opäť sa chystá na Kurily

Medvedev
Ruský prezident Dmitrij Medvedev Foto: SITA/AP

MOSKVA 25. júna (WEBNOVINY) – Ruský premiér Dmitrij Medvedev začiatkom júla opätovne navštívi sporné Kurilské ostrovy, ktoré dlhodobo narušujú vzťahy medzi Moskvou a Tokiom.

Podľa pondelňajších informácií ruských médií sa Medvedev vyberie na sporné územie po návšteve ruského Ďalekého východu a prísť by mal na najväčší kurilský ostrov Iturup.

Medvedev pritom Kurily navštívil už pred dvoma rokmi ako ruský prezident, čo Tokio označilo za „neospravedlniteľnú drzosť“ a dočasne odvolalo svojho veľvyslanca z Ruska.

Kurily, ktoré obsadili sovietski vojaci na konci druhej svetovej vojny, sa nachádzajú v oblasti bohatej na ryby a aj na podmorské náleziská ropy a zemného plynu či ložiská zlata a striebra.

Tisíctristo kilometrov dlhý pás takmer 60 ostrovov tiahnuci sa od ruskej Kamčatky po japonský ostrov Hokkaidó má v Japonsku názov Severné územia a spory o ich vlastníctvo bránia Tokiu a Moskve v podpísaní mierovej zmluvy, ktorá by formálne ukončila ich nepriateľstvo z čias druhej svetovej vojny. Japonsko podmieňuje podpis mierovej dohody vrátením vybraných ostrovov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij Medvedev