Ruský prezident Putin dostal od Obamu a Camerona ultimátum

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin vyzval separatistov na východe Ukrajiny, aby odložili referendá naplánované na nedeľu v Luhanskej a Doneckej oblasti. Foto: SITA/AP

BRUSEL 5. júna (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron a prezident USA Barack Obama dali vo štvrtok Rusku mesiac na splnenie požiadaviek týkajúcich sa Ukrajiny, ak nechce čeliť novým sankciám so zameraním na dôležité sektory ekonomiky.

Prvé stretnutie po prerušení spolupráce

Časovú hranicu oznámili na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli, kde sa zúčastnili na summite skupiny G7 združujúcej najvyspelejšie svetové ekonomiky. Stretnutie bolo prvým svojho druhu po prerušení spolupráce s Ruskom prostredníctvom rozšíreného osemčlenného formátu, čo malo byť trestom za konanie Moskvy sledujúce pripojenie ukrajinského Krymu.

Podľa Camerona je postup ruského prezidenta Vladimira Putina voči Ukrajine v rozpore s demokratickými hodnotami skupiny a v prípade, že sa chce vyhnúť prísnejším sankciám, musí splniť tri podmienky – uznať zvolenie Petra Porošenka za nového ukrajinského prezidenta, zabrániť prenášaniu zbraní cez ukrajinsko-ruskú hranicu a zastaviť podporovanie proruských separatistických skupín.

„Ak sa tieto veci nestanú, potom budú nasledovať sektorové sankcie,“ povedal britský premiér s tým, že „budúci mesiac bude rozhodujúci pre posúdenie, či prezident Putin tieto kroky urobil“. Ruskému lídrovi chce podľa vlastných slov takúto výzvu adresovať ešte vo štvrtok počas osobného stretnutia vo Francúzsku.

Možné obnovovanie dôvery

Obama po summite v Bruseli vyhlásil, že s požiadavkami vymenovanými Cameronom súhlasia všetci lídri G7, hoci v zverejnených písomných vyhláseniach nie sú až tak jednoznační. „Ak pán Putin urobí tieto kroky, potom bude možné začať s obnovovaním dôvery medzi Ruskom, jeho susedmi a Európou… Budeme mať šancu vidieť, čo pán Putin spraví v priebehu najbližších dvoch, troch, štyroch týždňov, a ak si udrží terajšie smerovanie, potom sme už naznačili druh opatrení, aké sme pripravení prijať,“ vyjadril sa prezident USA, ktorý z Bruselu odletel takisto do Paríža, kde mal absolvovať večeru s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom.

Do Elyzejského paláca by mal vzápätí zavítať aj Putin, všetci traja štátnici sa však zídu až na piatkových podujatiach pripomínajúcich 70. výročie vylodenia v Normandii.

Samotný Putin vo štvrtok na otázku, čo by odkázal predstaviteľom G7, s ktorými sa mal pôvodne zísť v ruskom Soči, odpovedal vetou, že by im chcel „zaželať dobrú chuť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDavid CameronVladimir Putin