Ruský prezident Putin nepôjde na pohreb Fidela Castra

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: SITA/AP

MOSKVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní na pohrebe kubánskeho vodcu Fidela Castra. Oznámil to v pondelok kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, ktorý novinárom vysvetlil, že prvý muž Ruskej federácie bude v danom čase veľmi zaneprázdnený prípravou prejavu o stave štátu v parlamente.

Ruskú štátnu delegáciu na Castrovom pohrebe povedie Viačeslav Volodin, Putinov blízky spojenec a predseda Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, uviedol Peskov, ktorého cituje agentúra TASS. Dodal, že Volodin odcestuje na Kubu „ešte dnes v noci“.

Členmi ruskej delegácie budú i vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý je predsedom rusko-kubánskeho medzivládneho výboru, a predstavitelia rezortu zahraničných vecí či parlamentných frakcií.

„Delegácia bude skôr parlamentná. Vladimir Putin má nabitý program, pripravuje sa na prejav o stave štátu, čo je jedna z hlavných prezidentských povinností zakotvených v legislatíve. Rusko bude reprezentované na vysokej, avšak nie na najvyššej úrovni,“ dodal hovorca na margo zloženia štátnej delegácie.

Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov. Jeho ostatky boli v súlade s jeho želaním v sobotu spopolnené. Urna je vystavená na havanskom Námestí revolúcie, kde bývalému vodcovi vzdávajú česť tisícky obyvateľov. Na Kube trvá deväťdňový štátny smútok, ktorý sa skončí v nedeľu uložením urny do hrobky.

Pohreb sa uskutoční na cintoríne v druhom najväčšom meste krajiny Santiago de Cuba, ktoré je kolískou kubánskej revolúcie. V stredu sa urna vydá na štvordňovú procesiu z Havany do Santiaga.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovDmitrij RogozinFidel CastroViačeslav VolodinVladimir Putin