Ruský súd poslal aktivistov Greenpeace do väzby

Greenpeace
Foto: SITA/Ivan Fleischer

MOSKVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Dvojmesačnú väzbu uvalil vo štvrtok ruský súd v Murmansku na prvých troch z 30 aktivistov environmentálnej organizácie Greenpeace, ktorých minulý týždeň zadržali pri pokuse vystúpiť na jednu z vrtných plošín plynárenského podniku Gazprom v Arktíde na protest proti tamojšej ťažbe.

Vo väzbe zostanú až do 24. novembra. Vyšetrovatelia ich obviňujú z pirátstva a žiadajú uvalenie väzby na všetkých aktivistov, z ktorých až 26 sú cudzinci. Prípad riešia sudcovia zároveň v šiestich súdnych sieňach.

Formálne obvinenia zatiaľ neboli vznesené. Federálny vyšetrovací úrad prípad kvalifikoval ako pirátstvo, za čo údajným páchateľom hrozí 15-ročný pobyt vo väzení a pokuta vo výške 500-tisíc rubľov (okolo 11 600 eur).

Ruská pobrežná stráž plavidlo s vlajkou Holandska po minulotýždňovom incidente obsadila. Greenpeace trvá na tom, že Rusko nemalo na zásah právo, keďže aktivisti sa údajne plavili v medzinárodných vodách. Ruské ministerstvo zahraničných vecí ešte minulý týždeň vyhlásilo, že aktivisti „ohrozili životy ľudí a mohli spôsobiť environmentálnu katastrofu v Arktíde“.

Vrtná plošina Prirazlomnaja, ku ktorej sa aktivisti z Greenpeace údajne chceli pripútať, by mala začať fungovať v roku 2014. Greenpeace tiež odmieta obvinenia ruských úradov z toho, že jej aktivisti sa dopustili „pirátstva“. Ak podľa prezidenta Vladimira Putina aktivisti nie sú piráti, no porušili medzinárodné zákony.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GazpromGreenpeace