Ružomberok chce riešiť problematiku zápachu a prašnosti v meste, zriadil stálu komisiu

mondi SCP, Ružomberok
Papierenský závod Mondi SCP. Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.

RUŽOMBEROK 21. februára (WebNoviny.sk) – Ružomberská radnica zriadila mimoriadnu stálu komisiu na riešenie problematiky zápachu a prašnosti v meste.

Podľa primátora Igora Čombora je to reakcia na medializované informácie o stave ovzdušia v Ružomberku. V komisii sú zástupcovia mesta, papierenského závodu Mondi SCP, štátnych inštitúcií, lekári a aktivisti.

Problémy s ovzduším

Radnica musí nevyhnutne riešiť otázku prístupu verejnosti k stavu ovzdušia. Problémy spojené s ovzduším trápia mesto už dlhé roky, a teraz nastal ten čas, keď to musíme riešiť omnoho serióznejšie a účinnejšie ako predtým,“ uviedol dnes Čombor pred novinármi.

Podľa jeho slov je v pravidelnom kontakte s vedením papierní a snaží sa riešiť operatívne i strategicky všetky otázky života v meste spojené s pôsobením papierensko-celulózového komplexu Mondi SCP.

Zdôraznil, že dominantným škodlivým faktorom v Ružomberku sú prachové častice. „Z 15 percent ich má na svedomí papierenský podnik Mondi SCP. Doprava s lokálnym vykurovaním má na svedomí 80 percent. História papierenského priemyslu v Ružomberku má viac ako 140-ročnú tradíciu. Za tých 140 rokov neprestajne komunita, ktorá tu žila, sa musela vyrovnávať s touto skutočnosťou. Bola tu oveľa drastickejšia chemická výroba, ako je dnes. Napriek tomu, že výroba nebola v takom množstve, dopad na životné prostredie bol oveľa vyšší. Dnes napriek zvyšujúcej sa výrobe je životné prostredie zaťažované menej, lebo máme modernejšie technológie,“ priblížil primátor.

Každý bojuje proti sebe navzájom

Úlohou komisie podľa Čombora je pripraviť návrh opatrení, akým spôsobom zlepšiť prevádzku, kde vznikajú a zachytávajú sa zapáchajúce látky tak, aby nastalo zlepšenie.

Požiadal som vedenie papierní o zintenzívnenie spolupráce s dodávateľskými firmami, aby sa posunuli možnosti na modernizáciu celého existujúceho systému s cieľom zlepšiť jeho účinnosť. Dnes každý bojuje proti sebe navzájom. Aktivisti s firmou, mesto s firmou, firma s úradmi. Založením tejto komisie spojíme sily a začneme ťahať za jeden koniec povrazu. Cieľom mňa ako primátora a celej radnice je zachovať si neutrálne postavenie, objektívny pohľad na veci, nikomu nenadŕžať. Našou snahou je docieliť v našom meste zlepšenie životného prostredia a som si istý, že to je cieľom ako fabriky, tak i aktivistov,“ spresnil.

Normy na meranie zápachu

Odborníci spoločne s členmi komisie budú mať na starosti aj prípravu najaktuálnejšej lekárskej štúdie, ktorá sa bude zaoberať vplyvom znečisteného životného prostredia na obyvateľov Ružomberka a okolitých obcí. Komisia sa chce popasovať aj s problémom neexistencie európskych noriem na meranie zápachu v životnom prostredí.

Jediné relevantné normy, ktoré sa zaoberajú zápachom v ovzduší, existujú v Spojených štátoch. Nevylučujem, že práve tam vyšleme delegáciu, ktorá bude mať na starosti metodiku merania a zber údajov, aby tieto vedomosti použili v Ružomberku. Ak sa tak stane, budeme prvé mesto v Európe, používajúce tieto normy,“ dodal Čombor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom