Ryanair sa sťažuje Európskej komisii, pracovníci konkurencie zasahujú do rokovania s odborármi

Ryanair
Letecká spoločnosť Ryanair. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Generálny riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary sa stretol s eurokomisárkou pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovou, aby prediskutovali prebiehajúci spor firmy s niektorými odborovými organizáciami.

Eurokomisárka po stretnutí vo vyhlásení uviedla, že šéfovi Ryanairu zopakovala, že podľa pravidiel EÚ sa zamestnanci riadia pracovným právom tej krajiny, v ktorej pôsobia, a nie právom krajiny, v ktorej je registrované lietadlo.

Veľký úspech a veľká zodpovednosť

„Rešpektovanie legislatívy EÚ nie je niečim, o čom by zamestnanci mali vyjednávať,“ konštatovala. „Nie som proti Ryanairu alebo proti nízkonákladovému podnikateľskému modelu. Ale veľký úspech sprevádza veľká zodpovednosť,“ poznamenala eurokomisárka. Informuje o tom portál rte.ie.

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť však podala sťažnosť Európskej komisii v súvislosti s tvrdením prepravcu, že personál konkurenčných aerolínií zasahuje do jeho rokovaní s odborármi. Ryanair opakovane vyhlásil, že zamestnanci konkurenčných prepravcov sa pokúšali mariť jeho vyjednávania s odborármi, čoho výsledkom sú štrajky.

Podľa Ryanairu je cieľom takéhoto postupu zamestnancov konkurenčných firiem „deformovanie súťaže a zákazníckeho výberu na prospech tradičných aerolínií“ a vyzval EÚ, aby to prešetrila.

Štrajk sa dotkne desiatok tisícov pasažierov

V piatok Ryanair ruší 190 letov pre štrajk časti palubných zamestnancov v Španielsku, Belgicku, Holandsku, Portugalsku, Taliansku a Nemecku. Firma sa ospravedlnila približne 30 tis. zákazníkom, ktorých sa pravdepodobne štrajk dotkne. Dodala, že viac ako 90 percent z 2 400 letov a zo 450 tis. zákazníkov sa piatkový štrajk nedotkne.

Ryanair medzitým zverejnil ponuku pre pilotov a palubný personál v Európe súvisiacu s otázkami rozpisu práce či transferov. Prepravca pritom uviedol, že chce rokovať s národnými odborovými zväzmi vo veľkých krajinách EÚ, v ktorých pôsobí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael O’Leary
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaRyanair