Ryanar znížil prognózu svojho zisku, dôvodom štrajky aj náklady spojené s pravidlami EÚ

Ryanair
Foto: ilustračné, SITA/AP.

DUBLIN 1. októbra (WebNoviny.sk) – Írsky nízkonákladový letecký prepravca Ryanair upozornil investorov, že jeho celoročný zisk bude nižší, ako sa očakávalo, čiastočne v dôsledku nedávnej vlny štrajkov.

Drahšia ropa a nižšie ceny leteniek

Firma uviedla, že jej zisk bude o 12 percent nižší v porovnaní s predošlou prognózou, podľa ktorej mal byť v pásme 1,25 mld. až 1,35 mld. eur. Teraz Ryanair očakáva zisk 1,1 mld. až 1,2 mld. eur.

Prepravca konštatoval, že dôvodom je drahšia ropa, vyššie náklady spojené s pravidlami EÚ v oblasti odškodňovania za zmeškané alebo zrušené lety a nižšie ceny leteniek pre nedávne štrajky. Informoval o tom portál bbc.com.

Spory o pracovné zmluvy

Ryanair uviedol, že ceny leteniek v treťom kvartáli boli nižšie, keďže rezervácie hlavne na október a vianočné sviatky ovplyvnili obavy z ďalších štrajkov.

Hoci sme úspešne zvládli päť štrajkov zo strany 25 percent našich írskych pilotov v lete, dva nedávne koordinované štrajky palubných pracovníkov a pilotov v piatich krajinách EÚ ovplyvnili počet pasažierov,“ povedal generálny riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary.

Po mnohých rokoch ignorovania pokusov zamestnancov, aby prepravca uznal ich odborové organizácie, Ryanair s tým nakoniec súhlasil v závere roku 2017. Pracovníci vo viacerých krajinách však naďalej majú s firmou spory pre jej prax v oblasti zamestnávania, osobitne pre to, že používa pracovné zmluvy založené na írskom pracovnom práve, dodal bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair