Rybári ulovili 300 ton rýb aj s ohrozenými druhmi, polícia zadržala posádku lode

Ekvádor
Ekvádorskí rybári ulovili aj ohrozené druhy rýb. Foto: ilustračné, SITA/AP

QUITO 16. augusta (WebNoviny.sk) – Ekvádorské úrady zadržali posádku rybárskej lode z Číny, ktorú podozrievajú z lovenia ohrozených druhov žralokov v okolí Galapág. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Loď, ktorá prevážala 300 ton rýb, zadržala polícia v nedeľu v chránenej morskej rezervácii súostrovia. Väčšinu úlovkov tvorili žraloky, vrátane ohrozených druhov ako je žralok kladivohlavý. Dvadsaťčlenná posádka čelí v prípade dokázania viny trestu odňatia slobody do troch rokov.

Súostrovie Galapág patrí pre jeho bohatú biodiverzitu do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Ekvádorský minister životného prostredia Tarsicio Granizo uviedol, že súd na ostrove San Cristóbal nariadil posádku dočasne zadržať do súdneho konania.

Riaditeľ Galapágskeho národného parku Walter Bustos uviedol, že táto loď bola najväčším plavidlom, aké v morskej rezervácii zadržali. V roku 2015 chytila ekvádorská polícia loď prevážajúcu 200-tisíc žraločích plutiev, ktoré boli pripravené na export do Ázie.

Žraločie plutvy sú v Číne považované za delikatesu a podávajú sa na hostinách pripravené v polievke. Kritici upozorňujú, že dopyt po plutvách podporuje ilegálny obchod a vyhladzuje ohrozené živočíchy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom