Rybáriková neuspela vo finále v Birminghame, v trojsetovej bitke podľahla Kvitovej

Magdaléna Rybáriková
Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková. Foto: archívne, Mike Egerton/PA via AP.

BIRMINGHAM 23. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková sa nestala vítazkou turnaja WTA Premier Birmingham Classic na tráve v britskom Birminghame (dotácia 936 128 eur).

V nedeľňajšom finálovom stretnutí podľahla za 126 minút 6:4, 1:6, 2:6 štvorke turnaja Češke Petre Kvitovej, ktorá tak dokázala obhájiť minuloročný triumf na tomto podujatí.

Rybáriková zostane v rebríčku 19.

Za celkové víťazstvo si Češka pripíše do rebríčka 470 bodov a na konto jej pribudne 146 200 amerických dolárov pred zdanením, zdolanú Slovenku poteší 77 850 amerických dolárov a 305 bodov. V najnovšom vydaní rebríčka WTA zostane Rybáriková na 19. priečke, Kvitovej bude aj naďalej patriť 8. miesto.

Dvadsatdevätročná Rybáriková (19. v rebríčku WTA) a o rok mladšia Kvitová (8.) odohrali siedmy vzájomný zápas. Kvitová si pripísala šieste víťazstvo. V jedinom vzájomnom dueli na okruhu WTA pred Birminghamom zvíťazila česká tenistka, ked v roku 2014 triumfovala vo finále turnaja v americkom New Havene 6:4, 6:2.

Kvitovej 25. titul na okruhu WTA

Dvojnásobná wimbledonská víťazka Kvitová má naďalej stopercentnú úspešnosť v tohtoročných finálových stretnutiach na okruhu WTA.

Dokázala zvíťaziť aj v piatom prípade, keď pred Birminghamom získala trofej na harde v ruskom Petrohrade aj v katarskej Dohe, v máji dominovala na antukových turnajoch v Prahe a Madride. Celkovo si v kariére vybojovala už 25 singlových titulov na turnajoch WTA.

Zverenkyňa Petra Hubera Rybáriková nedokázala zopakovať v Birminghame celkový triumf z roku 2009, vtedy zvíťazila vo finálovom stretnutí nad Číňankou Na Li 6:0, 7:6 (2) a získala prvý kariérny titul na okruhu WTA.

Birmingham – dvojhra – finále:

Petra Kvitová (ČR-4) – Magdaléna Rybáriková (SR) 4:6, 6:1, 6:2 za 126 minút

Prvý set priniesol útočný tenis od oboch skúsených tenistiek. Rybáriková dokázala dvakrát prelomiť podanie súperky čistou hrou, čo bol základ víťazstva v prvom sete v pomere 6:4. Kvitová využila iba jeden z piatich brejkbalov. Druhé dejstvo patrilo českej tenistke. V dvoch prípadoch prelomila servis slovenskej tenistky a jednoznačne zvíťazila 6:1.

Svoju prevahu potvrdzovala Kvitová aj v treťom sete, Rybáriková mala problém udržať si svoj servis a odchádzala fyzicky. Za stavu 5:1 odvrátila Slovenka pri svojom podaní prvý mečbal. Ďalšia hra už rozhodla o víťazke stretnutia, Kvitová využila druhý mečbal a zvíťazila v rozhodujúcom dejstve 6:2.

Rybáriková vo finále dvojhry na okruhu WTA

Tituly (4): Washington 2012 a 2013, Memphis 2011 a Birmingham 2009
Prehry vo finále (4): Birmingham 2018, Linz 2017, New Haven 2014, Kuang-čou 2011