Kužmová na Australian Open prehrala v osemfinále štvorhry, juniorka Balus neprešla cez 2. kolo dvojhry

Viktória Kužmová
Slovenská tenistka Viktória Kužmová. Foto: archívne, SITA/AP.

V ženskej štvorhre už Slovensko nemá zastúpenie na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open. Viktória Kužmová spoločne s Ruskou Verou Zvonariovovou skončili svoju púť v osemfinále, keď ako turnajové šestnástky nestačili na druhý nasadený japonský pár Šuko Aojamová, Ena Šibaharová a podľahli 6:1, 5:7, 3:6.

Zápas trval 128 minút a Japonky za stavu 5:3 v treťom sete využili druhý mečbal pri podaní Kužmovej.

Kužmová vyrovnala svoje maximum

Kužmová a Zvonariovová po troch brejkoch vyhrali prvý set 6:1 a hoci v druhom dejstve prvýkrát prišli o svoje podanie, po rebrejku vyrovnali na 2:2. Od stavu 5:4 však už Slovenka s Ruskou nezískali ani gem.

Bývalá svetová dvojka vo dvojhre Zvonariovová prišla o svoje podanie v jedenástej hre a vzápätí Aojamová dopodávala set na 7:5.

V rozhodujúcom treťom sete Kužmová a Zvonariovová viedli 3:2 s brejkom, ale potom ich súperky zabrali naplno a po sérii štyroch víťazných hier sa tešili z postupu do štvrťfinále. Vo víťazných úderoch prestrieľali svoje súperka 30-14.

Dvadsaťtriročná Kužmová si postupom do osemfinálového 3. kola vyrovnala svoje maximum vo štvorhre na Australian Open. Jej najlepším grandslamovým výsledkom v debli zostáva semifinále US Open 2019 po boku Bielorusky Aleksandry Sasnovičovej. Vo svetovom rebríčku vo štvorhre by sa Kužmová mala posunúť zo 62. na 56. miesto.

Juniorka Balus dvakrát neuspela

V pondelok bola na Australian Open v hre aj slovenská juniorka Irina Balus, ale dvakrát neuspela. Talentovaná 16-ročná hráčka s taliansko-slovenským pôvodom v 2. kole dievčenskej dvojhry prehrala s Češkou Terezou Valentovou 4:6, 1:6.

Predtým v 1. kole si Balus vo svojej grandslamovej premiére poradila s Argentínčankou Solanou Sierrovou 6:2, 6:4. Vo štvorhre hrala Balus spoločne s Patriciou Paukstyte z Litvy a v 1. kole prehrali s ôsmym nasadeným americkým duom Alexis Bokhinová, Liv Hovdeová 6:4, 3:6 a 7:10 v supertajbrejku.