Rybáriková skrečovala zápas druhého kola Australian Open

Najkrajšie momenty z tretieho dňa Australian Open
Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková počas zápasu druhého kola Australian Open proti Američanke Lauren Davisovej, z ktorého po prvom sete odstúpila pre zranenie. Melbourne, 20. január 2016. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 20. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková nedohrala zápas 2. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne.

Rybáriková odstúpila zo stredajšieho súboja proti Američanke Lauren Davisovej po prvom sete, ktorý za 68 minút prehrala v tajbrejku tesne 6:7 (7). Za stavu 7:6 mala Slovenka setbal. Dôvodom jej skreču bolo zranenie pravej achilovky, ktoré ju limitovalo už aj počas prvého setu. Zverenkyňa Petra Hubera si z Melbourne odnáša 70 bodov do hodnotenia WTA a prémiu 60 000 AUD brutto.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa Australian Open

„Už pár dní ma pobolievala achilovka na pravej nohe, najhoršie to bolo v utorok. Musela som si to dať ošetriť a po zákrokoch lekárov sa to trochu zmiernilo v deň zápasu. Veru som rozmýšľala aj o odstúpení. Skúšala som s tým behať, ale už od prvých gemov som znovu cítila bolesť. Môj pohyb bol obmedzený, snažila som sa hrať na jeden, dva rýchle údery. Bola som prekvapená, že pri tom všetkom som sa ešte dostala k setbalu. Súperka to zjavne nevyužila, nepritlačila ma, nedala mi krátke údery. Chápem, že sa jej asi hralo ťažko. Po prehratom tajbrejku som už vedela, že ďalšie dva sety nezvládnem, a musela som vzdať,“ povedala Slovenka.

Rybáriková bola posledná slovenská zástupkyňa vo dvojhre na Australian Open. Ostatných päť Slovákov opustilo rady účastníkov melbournského superturnaja už po 1. kole. Boli nimi Karolína Schmiedlová, Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Martin Kližan aj Jozef Kovalík.

Rybáriková v prvom sete viedla 3:1 a 3:2

Dvadsaťsedemročná Rybáriková (75. v rebríčku WTA) bola proti 22-ročnej Davisovej (103.) miernou favoritkou, hoci Američanka v 1. kole vyradila Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú nasadenú ako dvadsiatu šiestu (1:6, 6:3, 6:4). V doteraz jedinom vzájomnom zápase zvíťazila skúsenejšia slovenská hráčka v roku 2013 na „harde“ v Memphise 7:6 (2), 6:2.

Slovenka hneď v úvode stretnutia získala podanie o 5 rokov mladšej Američanky a vzápätí potvrdila na 2:0. Rybáriková bola vo vedení aj 3:1 a 3:2, ale potom prišla o svoj servis a súperka vyrovnala krok aj skóre.

Prvý set musel do tajbrejku, v ktorom Davisová viedla 3:1 aj 6:4, ale prvé dva setbaly ešte nevyužila. Sériou troch bodov Rybáriková otočila na 7:6, no potom nezvládla ani jedno svoje podanie a ponúkla súperke tretí setbal. Tá už nezaváhala. Súperkou Davisovej v 3. kole bude ruská favoritka a turnajová päťka Maria Šarapovová.

Štvorhra je otázna

Držiteľka štyroch singlových titulov z hlavnej profesionálnej úrovne Rybáriková sa prebojovala do 2. kola na južnej pologuli tretí raz v rade po tom, ako pri prvých piatich štartoch v „main draw“ v metropole Viktórie vždy skončila už na úvod. Jej osobný rekord z turnajov „veľkej štvorky“ v podobe prienikov do 3. kola na US Open 2008 a 2009 a Wimbledone 2015 odolal.

Rybáriková by sa mala v Melbourne predstaviť ešte v deblovej súťaži po boku Švajčiarky so slovenskými koreňmi Belindy Bencicovej. Či nastúpi na štvrtkový zápas úvodného kola proti domácej dvojici Tammi Pattersonová, Olivia Rogowská, však nie je vôbec isté. „Štvorhra s Bencicovou je veľmi otázna,“ konštatovala Rybáriková.

Dvojhra žien – 2. kolo:

Lauren Davisová (USA) – Magdaléna Rybáriková (SR) 7:6 (7) – skreč, Rybáriková odstúpila pre zranenie

Viac k osobe Daniela HantuchováDominika CibulkováJozef KovalíkKarolína SchmiedlováLauren DavisováMagdaléna RybárikováMaria ŠarapovováMartin Kližan