RÝCHL. KANOISTIKA-ME: 5 slovenských lodí do finále

Bez názvu
Marián Ostrčil Foto: SITA/Štartfoto

TRASONA 2. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí rýchlostní kanoisti v piatkových štartoch na XII. majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v španielskej Trasone príjemne prekvapili. Do finále na 1000 m sa dostali tri zo štyroch lodí, na polovičnej trati dve z troch.

Prvý s finálovou istotou bol štvorkajak. Posádka Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr postúpila priamo z rozjazdy, v ktorej zvíťazila. Marián Ostrčil v C1 a Peter Gelle s Tomášom Martinekom v K2 postúpili do finálových jázd zo semifinále. Marián Ostrčil v ňom dopádloval na druhej pozícii, Gelle s Martinekom skončili na tretej priečke. Neuspel tak iba Gábor Jakubík v K1 mužov, ktorý v silne obsadenej rozjazde obsadil až ôsme, teda prvé nepostupové miesto. Finále na 1000 m je na programe v sobotu predpoludním.

Na 500 m všetky tri slovenské lode išli z rozjázd do semifinále. Kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou v K2 potom triumfovali, Rastislav Kohút obsadil v C1 druhé miesto a zabezpečili si tak účasť v nedeľnom boji o medaily. Kajakár Gábor Jakubík dopádloval v semifinále na 5. pozícii a postúpil tým do tzv. „malého“ finále o konečné 10. – 18. miesto.

„Je to pekný výsledok. Musím všetkých pochváliť, bojovali veľmi statočne. Je to aj pre mňa príjemné prekvapenie, na podrobnejšie analýzy je však zatiaľ priskoro. Uvidíme, ako dokážeme uspieť vo finále,“ stručne skomentoval výsledok slovenských reprezentantov ústredný tréner Pavel Blaho.

Šampionát pokračuje v sobotu predpoludním finálovými jazdami na 1000 m, popoludní sú na programe rozjazdy a semifinále na 200 m.

Výsledky semifinále na 1000 m, v ktorých štartovali slovenskí reprezentanti:

C1: 1. Iľja Štokolov (Rus.) 4:02,604, 2. Marián Ostrčil (SR) 4:03,069 – postúpil do finále

K2 muži: 1. Anders Gustafsson, Markus Oscarsson (Švéd.) 3:14,480, … 3. Peter Gelle, Tomáš Martinek (SR) 3:15,412 – postúpili do finále

Výsledky semifinále na 500 m, v ktorých štartovali slovenskí reprezentanti:

C1: Mariusz Kruk (Poľ.) 1:57,097, 2. Rastislav Kohút (SR) 1:57,402 – postúpil do finále

K1 muži: 1. Alex Jureňa (Bielrous.) 1:41,745, … 5. Gábor Jakubík (SR) 1:44,970 – postúpil do B-finále

K2 ženy: 1. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:45,819 – postúpili do finále

Viac k osobe Erik VlčekGábor JakubíkIvana KmeťováJuraj TarrMarián OstrčilMartina KohlováPeter Gelle