Rýchlosť ekonomickej obnovy po koronakríze bude podľa Klusa závisieť aj od úspechu očkovacích kampaní

Martin Klus
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

Rýchlosť ekonomickej obnovy Európskej únie (EÚ) po koronakríze bude závisieť aj od úspechu očkovacích kampaní. Skonštatoval to počas videokonferencie so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti Ministerstva zahraničných vecí Portugalskej republiky Anou Paulou Zacarias štátny tajomník slovenského rezortu zahraničia Martin Klus (SaS).

Viac o téme: Koronavírus

V dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 sa podľa neho čoraz viac občanov či firiem, obzvlášť v chudobnejších regiónoch, ocitá v bezútešnej situácii. Preto by sa malo začať s aplikáciou plánov obnovy, na ktorom sa štáty EÚ dohodli ešte uplynulý rok.

Pozornosť treba venovať aj šíreniu hoaxov

Klus dodal, že obnova Európy musí ísť „ruka v ruke s rešpektom k právnemu štátu a demokratickým hodnotám“.

Z tohto dôvodu je podľa neho potrebné venovať pozornosť aj hrozbám v podobe šírenia hoaxov, konšpirácií či dezinformácií, okrem iného aj o nových vakcínach proti ochoreniu COVID-19.

Štátny tajomník zároveň vyzval na potrebu zvýšenia tlaku na internetových gigantov a vlastníkov sociálnych médií, ktorí by sa mali oveľa aktívnejšie podieľať na odhaľovaní násilného, klamlivého či zavádzajúceho obsahu, ktorý zbytočne rozdeľuje spoločnosť a podkopáva aj hodnotové základy EÚ.

Hlavné ciele portugalskej vlády

Od 1. januára 2021 Portugalsko prevzalo od Nemecka rotujúce polročné predsedníctvo v Rade EÚ.

Hlavným cieľom vlády v Lisabone je pokračovať v koordinácii celoeurópskeho boja proti dôsledkom pandémie koronavírusu, no súčasne pokročiť v konkrétnych krokoch pri ekonomickom zotavovaní Európy.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martin Klus
    Firmy a inštitúcie Európska úniaRada Európy