RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA: Slováci v Račiciach dvakrát bronzoví

Kmeťová, Kohlová
Martina Kohlová (vľavo) a Ivana Kmeťová (vpravo) Foto: Ilustračné foto SITA/Štartfoto

RAČICE 22. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike sa budú z pretekov II. kola Svetového pohára v českých Račiciach vracať s dvoma medailami.

Najskôr si na bronzový stupienok pódia pre medailistov vyskočili v nedeľu predpoludním Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou po finále K2 žien na 200 m. Za víťaznými Rakúšankami Yvonne Schuringovou a Viktoriou Schwarzovou zaostali o 387 tisícin sekundy. Už o niekoľko minút patrila rovnaká pozícia Petrovi Gellemu v K1 mužov na 500 m. Od víťazného Švéda Andersa Gustafssona, ktorý je úradujúcim majstrom sveta na tejto neolympijskej trati, bol pomalší o 1,7 s

Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou necelých dvadsať minút po zisku bronzu na dvojstovke nastúpili na finále olympijskej päťstovky a obsadili v ňom 5. miesto. Od bronzu ich delili necelé tri desatiny sekundy. Suverénnym spôsobom zvíťazili Bielorusky Volga Chudenková s Marynou Poltaranovou.

„Ja som s ich vystúpením veľmi spokojný. Na dvojstovke ukázali, že tá rýchlosť je nejako prirodzene v nich. Doteraz sme ju totiž vôbec netrénovali. Napriek tomu si siahli na medailu, čo je vynikajúci výsledok. Ani k päťstovke nemám vážne výhrady. Držali sa až do konca v kontakte s najlepšími, nakoniec im pódium ušlo o dve – tri desatinky sekundy. Bol to vlastne ich prvý kontakt so špičkou v tomto roku. Doma konkurenciu nemajú, musia vždy čakať na medzinárodné preteky v zahraničí. Myslím si, že sa potvrdilo, že idú správnou cestou a ja verím, že sa to bude zlepšovať. Tieto výsledky by ich mali nejako naštartovať k majstrovstvám Európy, ktoré sa uskutočnia o štyri týždne v Belehrade,“ skomentoval výkon svojich zvereniek tréner Filip Petrla.

V bojoch o medaily sa predstavil aj Rastislav Kohút. V mimoriadne vyrovnanom A-finále C1 na 500 m obsadil 8. miesto. Víťazný Rus Iľja Štokalov bol o necelé tri sekundy rýchlejší.

V pretekoch na 5000 m medzi kanoistami tesne za stupňom pre medailistov zostali Matej Rusnák na 4. mieste a Marián Ostrčil, ktorý skončil piaty. V kategórii kajakárov na tej istej trati patrila Matejovi Michálekovi v 32-mennej výsledkovej listine 15. priečka.

Súhrn výsledkov:

A-finále:

K1 mužov na 500 m: 1. Anders Gustafsson (Švéd.) 1:39,977, … 3. Peter Gelle (SR) 1:41,677

K2 ženy na 200 m: 1. Yvonne Schuringová, Viktoria Schwarzová (Rak.) 39,603 s, … 3. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 39,990

K2 ženy na 500 m: 1. Volga Chudenková, Maryna Poltaranová (Biel.) 1:44,757, … 5. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) +1:47,316

C1 na 500 m: 1. Iľja Štokalov (Rus.) 1:50,043 min, … 8. Rastislav Kohút (SR) 1:53,029

C1 muži na 5000 m: 1. Mark Oldershaw (Kan.) 21:17,2, … 4. Matej Rusnák 21:45,7, 5. Marián ostrčil (obaja SR) 22:28,7

K1 muži na 5000 m: 1. Fernando Pimenta (Portug.) 18:43,0, … 15. Matej Michálek (SR) 20:11,9

B-finále:

C1 na 500 m: 1. Martin Plšek (ČR) 1:52,329, … 5. (celkovo 14. miesto) Matej Rusnák (SR) 1:55,316

C1 na 200 m: 1. Stefan Kiraj (Nem.) 41.356, … 9. (celkovo 18. miesto) Anton Grassl (SR) 44,036

C-finále:

K1 mužov na 500 m: 1. Alex Jureňa (Biel.) 1:43,177, … 3. (celkovo 21. miesto) Matej Michálek (SR) 1:45,977

K2 muži na 200 m: 1. Márton Sík, István Beé (Maď.) 33,750, … 7. (celkovo 16. miesto) Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko (SR) 34,744