Rýchlostný kanoista Hagara si vypádloval štart v Londýne

Hagara
Slovenský rýchlostný kanoista Ľubomír Hagara. Foto: SITA/Dušan Hein

POZNAŇ 17. mája (WEBNOVINY) – Zo siedmich slovenských reprezentantov, ktorí v stredu a vo štvrtok bojovali vo vodáckom areáli Malta v centre poľskej Poznane na európskej olympijskej kvalifikácii rýchlostných kanoistov o posledné voľné miestenky na Hry XXX. olympiády v Londýne (27. júla – 12. augusta), naplno uspel iba Ľubomír Hagara.

Vo finále C1 mužov na 200 m suverénne zvíťazil a doplnil tak už istú sedmičku slovenských reprezentantov, ktorí majú miestenky od vlaňajších majstrovstiev sveta v maďarskom Szegede.

Do Londýna tak zo Slovenska vycestujú Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou (miestenku si vybojovali v K2 žien na 500 m), Peter Gelle s Erikom Vlčekom (K2 mužov na 1000 m), traja ďalší zatiaľ neurčení kajakári, ktorí spoločne s Erikom Vlčekom vytvoria posádku K4 mužov na 1000 m a spomínaný Ľubomír Hagara (C1 mužov na 200 m).

Veľmi blízko k postupu na OH bol aj Matej Rusnák v C1 na 1000 m. Vo finále dopádloval na 3. pozícii, postupovali však iba prvé dve lode. Paradoxne, ak by bol postúpil, Hagara by napriek svojmu prvenstvu musel zostať doma, pretože podľa dosť kontroverzných pravidiel Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) mohol z jednej krajiny postúpiť iba pretekár, ktorý v rovnakej lodi uspeje na dlhšej z dvoch tratí (v tomto prípade C1 1000 – C1 200 m).

Do deväťčlenného finále sa zo slovenských zástupcov prebojovala aj kajakárka Simona Šamková v K1 žien na 200 m. Skončila v ňom ôsma a na OH nepostúpila takisto ako Rusnák.

Súhrn výsledkov slovenských reprezentantov:

K1 muži na 1000 m:

III. rozjazda (víťaz do finále, 2. – 7. do semifinále):

1. Maximilian Benassi (Tal.) 3:35,801 min, … 4. Martin Jankovec (SR) 3:41,193

semifinále (1. – 3. do finále): 1. Tomasz Olszewski (Poľ.) 3:38,819 min, … nepostúpil do finále 5. Martin Jankovec (SR) 3:42,467

C1 muži na 1000 m:

II. rozjazda (1. – 3. do finále, 4. – 7. do semifinále):

1. Pavel Rusu (Rum.) 4:02,921,

2. Matej Rusnák (SR) 4:03,033

finále (na OH postúpili prví dvaja):

1. Sebastian Brendel (Nem.) 4:07,376 min,

2. Josif Chirila (Rum.) 4:08,096, … nepostúpil na OH 3. Matej Rusnák (SR) 4:10,240

K1 ženy na 500 m:

1. Julia Kačalovová (Rus.) 1:54,592, … 4. Simona Šamková (SR) 2:01,684

semifinále (1. – 3. do finále): 1. Mira Veraas Larsenová (Nór.) 2:01,083, … nepostúpila do finále 5. Simona Šamková (SR) 2:04,327

K2 muži na 200 m:

I. rozjazda (1. – 3. do finále, 4. – 7. do semifinále):

1. Jurij Postrigaj, Alexander Ďačenko (Rus.) 32,585,

… 6. Ľubomír Beňo, Tomáš Martinek (SR) 34,877

semifinále (1. – 3. do finále):

semifinále:

1. Saul Cravioto, Carlos Perez Rial (Šp.) 32,701 s, … nepostúpili do finále 7. Ľubomír Beňo, Tomáš Martinek (SR) 34,897

K1 muži na 200 m:

II. rozjazda (1. priamo do finále, 2. – 7. do semifinále):

1. Manfredi Rizza (Tal.) 38,376 s, … 3. Miroslav Zaťko (SR) 38,712

semifinále (1. – 3. do A-finále): 1. Joao Ribeiro (Portug.) 37,169 s, … nepostúpil do finále 4. Miroslav Zaťko (SR) 38,129

C1 muži na 200 m:

II. rozjazda (1. – 3. priamo do finále, 4. – 7. do semifinále): 1. Ľubomír Hagara (SR) 44,477

finále: 1. Ľubomír Hagara (SR) 42,518 – postup na OH